انواع کفش و کفی‌های طبی (ارتز)

45

پای شما مانند اثر انگشت شماست، پا نیز منحصر بفرد و مخصوص به خود شماست. در واقع ممکن است پای چپ شما کمی با پای راست شما فرق داشته باشد. کفی‌های طبی، زمینی را که روی آن راه می‌روید برای شما سفارشی کرده تا راحتی شما افزایش یافته و از بروز مشکلات جلوگیری شود، همچنین، استفاده از این کفی‌ها برای افرادی در پاهای خود مشکل دارند می‌تواند درد را به حداقل برسد.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو، متخصصین ما از روش‌های مختلف و مدرن برای درمان مشکلات و آسیب‌های زانو از جمله آرتروز، روماتیسم مفصلی و پارگی تاندون‌ها و غیره استفاده می‌کنند و در کنار این روش‌ها نیز برای بهبودی هر چه سریع‌تر و کاهش درد ناشی از این مشکلات در ناحیه پا و کمر به بیمارانشان، کفی‌ها و کفش‌های طبی مخصوص را توصیه می‌کنند. برای مشاوره با مشاورین و متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی زانو و کسب آگاهی از کفی‌های طبی و کمکی که این کفی‌ها می‌توانند به شما بکنند با ما از طریق شماره‌های 32367465-031 - 32330382-031 بگیرید.

کفی طبی چیست؟


ارتزها یک شاخه تخصص پزشکی بوده که به طراحی، ساخت و به کارگیری ابزار ارتوپدیک برای اصلاح و ترمیم عملکرد اندام یا بدن اشاره دارد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو کفی‌های طبی که برای کاهش درد پا، درد زانو یا کاهش ناراحتی مناسب هستند را به شما ارائه خواهند داد که به این ارتزها، کفی طبی سفارشی گفته می‌شود.

41

چه کسانی از مزایای کفی‌های طبی کفش بهره‌مند می‌شوند؟

اگر شما در پای خود احساس درد و ناراحتی می‌کنید، این کفی‌ها می‌تواند برای شما مفید باشید. برخی از مشکلاتی که می‌تواند به کمک کفی طبی بهبود یابد عبارتند از:

 • درد پاشنه پا
 • برآمدگی ساق پا
 • درد زانو
 • درد پا، به خصوص زیر زانو
 • پارگی رباط
 • درد کمر (ستون فقرات و دیسک)
 • التهاب فاسیای کف پا
 • درد قوس کف پا
 • پینه پا
 • انگشت چکشی
 • پینه استخوانی
 • عارضه‌های مچ پا

به علاوه کاربرد کفی‌های طبی برای پیشگیری از مشکلاتی مانند درد پا، درد کمر، درد ساق پا یا زانو درد نیز بسیار مفید است. افرادی که در شغل خود باید مدت طولانی سر پا بایستند یا افرادی که اجسام سنگین را بلند می‌کنند باید توجه ویژه‌ای به کفی کفش خود داشته باشند تا پاهای آنها در وضعیت مناسبی قرار گرفته و تحت محافظت باشد. ورزشکاران و به خصوص دوندگان هم می‌توانند از این کفی‌ها استفاده کنند و از مزایای آنها بهره مند شوند.

انواع کفی‌های طبی

کفی‌های طبی از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شوند: کفی‌های سخت، کفی‌های نرم و کفی‌های نیمه‌سخت.

کفی‌های طبی نرم

42کفی‌های طبی نرم معمولاً برای جذب شوک و ضربه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کفی‌ها ارزان بوده و برای افرادی که نیاز به درمان ارتوپدی کمتری دارند مناسب است. معمولاً این کفی‌ها برای افرادی که به کفی‌ها و وسایل ترمیم کننده و محافظت‌کننده دقیق نیاز دارند مناسب نیستند.

کفی‌های سخت

423

کار کردن با کفی‌های سخت دشوار بوده و قیمت این نوع کفی‌ها نیز گران است. پس از ساخت نمی‌توان تغییراتی در این کفی‌ها ایجاد کرد. عادت به کفی‌های طبی سخت زمان‌بر است. در بسیاری از موارد بیمار با استفاده از این کفی‌ها که از مواد سخت تولید شده‌اند با مشکل مواجه می‌شود. بسیاری از بیمارن از استفاده از این نوع کفی‌ها ناامید و ناراحت می‌شوند.

کفی‌های طبی نیمه‌سخت

44

کفی‌های طبی نیمه‌سخت بهترین انتخاب هستند. این نوع از کفی‌های طبی در کلینیک طب فیزیکی ساخته می‌شوند، این کفی‌ها گران نیستند و استفاده از آنها راحت بوده و نتایج درمانی بسیار خوبی به دنبال خواهد داشت. با این مواد می‌توان از پای بیمار قالب‌گیری کرد. این نوع مواد به راحتی تنظیم و اصلاح می‌شود و در صورت نیاز می‌توان تغییراتی در پشت و لبه‌ها آن ایجاد کرد یا آنها را متناسب با قوس کف پای بیمار اصلاح نمود.

درمان پا با کفی طبی


روش درمانی ما شامل ارزیابی پا و کفی طبی، تناسب و اصلاحات احتمالی برای سه ماه اول استفاده می‌باشد. معمولاً فقط یک نوبت ملاقات نیاز است. ما از روش "قالب صندل" استفاده می‌کنیم که تقریباً به یک ساعت زمان نیاز دارد، ارزیابی دقیق بیومکانیک پا و قسمت تحتانی بدن برای شناسایی دقیق نیاز بیمار نیز انجام می‌شد. متخصصین طب فیزیکی ما برای ساخت قالبی که پا را در وضعیت مناسب قرار دهد و به بهبود وضعیت بیومکانیکی پا و ساق پا نیز کمک کند آموزش دیده‌اند.

کفش طبی چیست؟


454

کفش‌های طبی برای حفاظت از پا و کاهش درد پا در افرادی که از درد پا، مچ پا یا ساق پا رنج می‌برند طراحی شده است. معمولاً در طراحی کفش‌ها بیشتر به مد توجه می‌شود نه به مسائل طبی کفش، البته امروزه کفش‌های طبی نسبت به گذشته جذاب‌تر هستند. با این که بسیاری از مردم فکر می‌کنند که افراد مسن‌تر باید از کفش‌های طبی استفاده کنند ولی واقعیت این است که کفش‌های طبی برای هر سنی مناسب است.

غیر از کفش نوع دیگری از پاپوش‌های طبی نیز در دسترس است. جوراب‌های ارتوپدیک در برخی موارد می‌توانند باعث کاهش فشار و ناراحتی در پا و ساق پا شوند. صندل‌های طبی هم برای استفاده در منزل مناسب هستند. چکمه‌های طبی بیشتر از مچ و ساق پا حفاظت می‌کنند که با کفش‌های طبی معمولی نمی‌شود این سطح از حفاظت را از پاها انجام داد.

موارد کاربرد کفش‌های طبی

معمولاً عملکرد اصلی کفش‌های طبی حمایت بیشتر از پا و مچ پا است که با کفش‌های معمولی این نتیجه حاصل می‌شود. طراحی دقیق کفش متناسب با ماهیت مشکل پا متفاوت است. برای مثال انواع مختلف کفش‌های طبی برای کاهش عوارضی مانند پینه پا، انگشت چکشی یا کف پای صاف به کار برده می‌شود. یک نوع طراحی خاص برای کفش‌های طبی وجود ندارد که برای همه انواع عوارض پا مفید و مؤثر باشد.

انواع کفش‌های طبی

 • کفش‌های طبی گشاد که برای افرادی که پای آن‌ها در کفش‌های معمولی تحت فشار قرار می‌گیرد مناسب است.
 • کفش‌های طبی با پاشنه قوی اضافی که برای افرادی که به پایداری و ثبات بیشتر نیاز دارند مناسب است.
 • کفش زبانه‌دار که برای افرادی که در پای خود برآمدگی استخوانی یا تاول دارند مناسب است.
 • کفش‌هایی با کفی‌های قابل تعویض که برای افرادی که پاهای آنها متورم است مفید است. کفی این نوع کفش طبی می‌تواند متناسب با میزان تورم پای فرد که ممکن است به صورت روزانه متغیر باشد تعویض شود.
 • کفش‌های طبی برای کف پای صاف که برای افرادی که کف پای آنها صاف است مفید است. این عارضه باعث ایجاد درد و ناراحتی در مچ پا و زانو می‌شود.

سفارش و قالب‌گیری کفش طبی

اگر فکر می‌کنید که به کفش‌های طبی نیاز دارید وقت مشاوره‌ای از متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی بگیرید. متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو قسمت پایینی اندام شما را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار داده و به شما خواهند گفت که چه نوع کفی یا کفشی برای شما مناسب است. همچنین پزشک پای شما را بررسی کرده و به شما خواهد گفت که برای درمان بیماری خود به چه وسیله طبی دیگری نیاز دارد. صرف این که کفش‌ها، طبی نامیده می‌شوند نمی‌توان تضمین داد که کیفیت و مزایای مشابهی نسبت به کفش‌های طبی دیگر داشته باشند. پزشک توصیه‌های لازم برای انتخاب کفش مناسب را به شما خواهد کرد تا بتوانید مناسب‌ترین کفش را انتخاب کنید و در نتیجه به راحتی حرکت کرده و از درد رهایی یابید.

آیا کفش‌های طبی به وسیله بیمه‌ها پوشش داده می‌شوند؟


در بسیاری از موارد کفی‌های طبی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. برای اطمینان قبل از تعیین قرار ملاقات، با شرکت بیمه‌گر این موضوع را بررسی کنید.