تاریخ: آبان 27, 1402

53

بیماری نرمی غضروف کشکک زانو (کندرومالاسی)، یک مشکل شایع است که به دلیل استفاده بیش از حد از زانو و فشارهای زیاد بر روی غضروف مفصلی زانو، موجب آسیب می‌شود. این بیماری معمولاً افراد جوان و سالم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اغلب با درد و تورم زانو همراه است. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است وقتی زانو خم می‌شود یا آن را دراز می‌کنند، صداهای ساییدگی یا کلیک در زانو تجربه کنند. درمان‌های محافظه‌کارانه مانند استراحت و استفاده از یخ ممکن است بهبودی را تسریع کنند، اما در برخی موارد نیاز به فیزیوتراپی یا حتی جراحی وجود دارد.

درمان‌های فیزیکی ما به‌عنوان جایگزینی برای عمل جراحی، می‌توانند به تسکین دردهای زانو مثل درد ناشی از نرمی غضروف کشکک زانو و سایر آسیب‌دیدگی‌های ورزشی کمک کنند.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توان‌بخشی زانو با بیماران بسیاری کار می‌کنند تا از طریق برنامه بهداشت و سلامت منحصربه‌فرد و اختصاصی، عملکردشان بهبود و افزایش یابد.

اگر برای درمان آسیب‌دیدگی خود، عمل جراحی زانو، لگن یا جراحی سایر مفاصل را مدنظر دارید، شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک ما، درباره روش‌های درمانی مانند لیزر، پی آر پی، اوزون درمانی در مقایسه با جراحی‌های ارتوپدی پرمخاطره اطلاعات لازم را کسب کنید.

برای اطلاع از روش‌های موجود در کلینیک می‌توانید با مشاورین و دستیاران ما از طریق شمار ه های 03132330382 و 03132367465 تماس حاصل فرمایید.

دلایل بروز نرمی غضروف زانو


نرمی غضروف کشکک زانو می‌تواند ناشی از وارد آمدن ضربه ناگهانی به جلوی زانو، مانند افتادن یا تصادف، باشد. همچنین، این مشکل عموماً نتیجه فشار مکرر یا استفاده بیش از حد از زانو برای مدت طولانی است. ورزش‌هایی که شامل پریدن یا دویدن در مسافت‌های طولانی هستند، معمولاً می‌توانند عامل ایجاد این تنش مضاعف باشند. وجود رفتگی‌ها یا شکستگی‌های قبلی نیز می‌تواند عاملی برای ایجاد درد در کشکک زانو باشد.

باوجوداینکه نرمی غضروف کشکک زانو می‌تواند در هر فردی ایجاد شود اما دو عامل اصلی وجود دارد که ممکن است خطر ابتلا به این عارضه را افزایش دهد. این عوامل عبارتند از:

جنسیت: زنان نسبت به مردان لگن پهن‌تری دارند که این تفاوت، اندازه زاویه‌ی محل تلاقی استخوان‌های مفصل زانو را افزایش می‌دهد. این تفاوت‌های ساختاری احتمال خطر ابتلا زنان به درد کشکک زانو را نسبت به مردان دو برابر می‌کند.

سن: نرمی غضروف کشکک زانو بیشتر نوجوانان و جوانان را درگیر می‌کند. درد زانو در افراد مسن‌تر عموماً درنتیجه بیماری‌های دیگر نظیر آرتروز می‌باشد و نه سندرم درد کشککی.

نرمی غضروف کشکک معمولاً با درد سنگین مبهم در جلوی زانو توصیف می‌شود. گاهی تورم و/ یا درد شدید نیز مشاهده می‌گردد. به‌طورکلی درد با انجام فعالیت‌های دشوار، بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا نشستن طولانی‌مدت شدیدتر می‌شود. همچنین زانو یا چمپاتمه زدن ممکن است دردناک باشد. افراد مبتلا به این عارضه، ممکن است هنگامی‌که زانوی آسیب‌دیده خود را خم یا راست می‌کنند متوجه ساییدگی یا صدای کلیک در آن شوند.

تشخیص


برای تشخیص بیماری نرمی غضروف کشکک زانو، متخصص طب فیزیکی ابتدا از شما درباره درد و مشکلاتی که احساس می‌کنید سؤال می‌کند و سپس تاریخچه پزشکی شما را بررسی می‌کند و شما را معاینه می‌کند.

در طول معاینه فیزیکی، پزشک قسمت‌های مختلف زانو را فشار می‌دهد و پا را در جهت‌های مختلف حرکت می‌دهد تا نشانه‌های تندرنس (احساس درد در هنگام لمس)، درد و تورم را بررسی کند. این کار به پزشک کمک می‌کند تا تشخیص دهد که چه شرایطی موجب بروز درد در شما شده است.

پزشک ممکن است برای تائید تشخیص خود تست‌های اشعه ایکس، مقطع‌نگاری رایانه‌ای (سی‌تی‌اسکن)، یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) تجویز کند. این تست‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا جزئیات و میزان آسیب‌دیدگی شما را بهتر درک کنند. همچنین، پزشک می‌تواند با استفاده از این تست‌ها، بهترین گزینه‌های درمانی را تعیین کند.

54

روش‌های درمانی


درمان‌های متعددی برای نرمی غضروف کشکک زانو وجود دارد که گزینه‌های محافظه کارانه تا انجام جراحی را دربرمی‌گیرد. بسته به سن، سطح فعالیت و میزان آسیب‌دیدگی، پزشک ممکن است یک یا ترکیبی از این چند روش را توصیه کند.روش‌های درمانی

درمان‌های محافظه‌کارانه

اغلب درمان‌های محافظه‌کارانه ، همان درمان‌هایی هستند که برای بهبود عارضه درد زانوی دوندگان نیاز می‌باشد. متخصص طب فیزیکی ممکن است یک یا چند روش زیر را تجویز نماید.

استراحت: استراحت به بدن شما فرصت می‌دهد تا تورم کاهش یابد و به غضروف زمانی برای ترمیم شدن می‌دهد. یخ از بروز تورم که می‌تواند درد را تشدید نماید، جلوگیری می‌کند. ممکن است گذاشتن یخ بر روی زانو پس از انجام فعالیت جسمی، به‌عنوان یک برنامه روزانه تجویز شود.

از انجام فعالیت‌هایی که موجب درد و ایجاد تنش در زانو می‌شوند اجتناب نمایید: فعالیت‌های ورزشی کم برخورد نظیر دوچرخه‌سواری، الپتیکال (اسکی فضایی) و شنا که انجام آنها برای مفاصل آسان‌تر است را امتحان کنید.

دارو: درد با التهاب بیشتر می‌شود. برای تسکین درد و ناراحتی و همچنین کاهش تورم، ممکن است داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نظیر ایبوپروفن (برای مثال ادویل، موترین) و ناپروکسن (برای نمونه الیو) تجویز شود.

زانوبند: بعضی زانوبندها می‌توانند به محافظت از زانو و بهبود راستای کشکک زانو کمک کنند.

باندپیچی: باندپیچی زانو می‌تواند درد را کاهش دهد و انجام تمرینات را آسان‌تر کند.

55

فیزیوتراپی: فیزیوتراپی می‌تواند به افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت عضلاتی که از زانوها و ران‌ها حمایت می‌کنند، کمک کنند. کشش و تقویت عضلات خاصی می‌تواند به اصلاح مشکلات کشکک و کاهش ساییدگی کمک کند که در اثر آن درد تسکین می‌یابد. برنامه کامل توانبخشی زانو به همراه تمرینات و حرکات خاصی باید انجام شود.

لیزر درمانی: استفاده از روش لیزر درمانی می‌تواند برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از بیماری‌های مخرب مانند نرمی غضروف کشکک زانو مفید باشد. بسیاری اعتقاد دارند که این روش درمانی به واسطه ترمیم در سطح سلولی، باعث کاهش درد می‌شود. این روش با افزایش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده اثر می‌گذارد و می‌تواند تأثیر مثبتی در کاهش درد داشته باشد.

57

تزریق پی آر پی: با انجام روش درمان پی آر پی، بیماران مبتلا به نرمی غضروف کشکک زانو بهبود قابل‌توجهی می‌یابند. به‌علاوه این بهبودی برای طولانی‌مدت دوام خواهد داشت.

اوزون تراپی: موارد کاربرد اوزون درمانی زانو با مواردی که در آنها کورتیکواستروئید ترشح یافته مشابه است. احتمالا درد زانو ایجاد شده بر اثر نرمی غضروف کشکک زانو یا سایر فرایندهای التهابی، با این روش درمان می شوند. ازون گازی است که از تغییرمولکولی گاز اکسیژن در دستگاه تولید کننده ازون، از ترکیب شدن سه اتم اکسیژن بدست می آید. خصوصیات شیمیایی گاز ازون به نحوی است که تزریق غلظت خاصی از آن به داخل مفاصل و تاندونها، سبب کاهش التهاب و بهبودی بیماران میگردد (ازون تراپی). فعال شدن سیستم ضد التهابی بدن و مهار آزاد شدن واسطه های التهابی در محل تزریق، تاثیر ضد التهابی ازون را از انواع مختلف کورتون بیشتر نموده است.

58

درمان دستی (کایروپراکتیک): روش موفقیت‌آمیز درمان دستی برای ترمیم کشکک زانو شامل اصلاح دستی و کششش می‌باشد. این روش برای کشیدن عضلات همسترینگ کوتاه شده و تنظیم مفصل خاجی خاصره‌ای یا ساکروایلیاک طراحی شده است.

جراحی

اگر روش‌های درمانی غیرجراحی نتیجه‌بخش نبودند، احتمالاً پزشک به شما توصیه می‌کند که عمل جراحی انجام دهید. برای درمان نرمی غضروف کشکک زانو، گزینه‌های جراحی متعددی وجود دارد که می‌تواند موثر باشد. یکی از این گزینه‌ها عبارت است از:

آرتروسکوپی (درون‌بینی) زانو و رهاسازی جانبی: این روش جراحی کم تهاجمی است که برای درمان نرمی غضروف کشکک زانو انجام می‌شود. این عمل می‌تواند به‌صورت سرپایی یا تحت بی‌حسی عمومی یا ناحیه‌ای در بیمارستان انجام شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و مشاوره