تاریخ: آبان 27, 1402

زانو شایع ترین مفصل در بدن است که بیشتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از افراد به علت درد زانوی خود ناشی از آسیب‌دیدگی یا استفاده بیش از حد از زانو یا آرتروز زانو به پزشک مراجعه می‌‌کنند. زانو درد یکی از شایع ‌ترین انواع درد مفصل است و از آنجایی که زانو بزرگترین مفصل بدن محسوب می‌‌شود به عنوان یک ضربه گیر بزرگ عمل می‌‌کند و در نتیجه هر روز و در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره فشار بسیار زیادی به آن وارد می‌شود. اگر شما دچار درد زانو شده اید و به دنبال روش‌های درمانی مناسب برای تسکین درد خود هستید بهتر است بدانید که طب سوزنی در تسکین درد زانو تأثیرات زیادی دارد و شما بدون نیاز به دارو یا عمل جراحی از درد خلاص شوید. این امر به شما کمک می‌کند تا بتواند به انجام فعالیت روزمره خود بپردازید و از درد خلاص شوید و به این ترتیب نیازی به مصرف دارو یا انجام عمل جراحی نداشته باشید و از شدت درد شما کاسته شود.

 مکانیسم عمل طب سوزنی به چه صورت است؟ 


در بدن هر فرد، یک سیستم هوشمند و پرانرژی وجود دارد که به حفظ تعادل و سلامت بدن کمک می‌کند. تحقیقات انیشتین نشان داده است که هر چیزی از انرژی ساخته شده است و به انتشار انرژی می‌پردازد. این ذرات انرژی به شکلی مشخص در بدن ما وجود دارند و محافظت از سلامت و فعالیت زندگی ما را به عهده دارند. در طول پنج هزار سال گذشته، متخصصان طب سوزنی به این فرآیند هوشمند انتقال انرژی را “Qi” می‌نامیدند.

 متخصص طب سوزنی چه کاری انجام می‌دهد؟ 


متخصص طب سوزنی چه کاری انجام می دهد

متخصص طب سوزنی در جلسه مشاوره، به بررسی جامع سوابق پزشکی شما می‌پردازد و سوالاتی درباره علائم و نشانه‌های شما و نحوه زندگیتان مطرح می‌کند. سپس با انجام معاینات جسمانی از قبیل بررسی ضربان قلب و وضعیت زبان، اطلاعات جمع‌آوری شده به او کمک می‌کند تا هر گونه انسداد مسیر انرژی یا عدم تعادلی که ممکن است باعث مشکلات سلامتی شما شده است را شناسایی کند. سپس به طراحی یک برنامه درمانی ساختارمند می‌پردازد. روش‌های متعددی برای حفظ سلامت وجود دارد و یکی از رایج‌ترین آنها، طب سوزنی است. پس از تشخیص عدم تعادل انرژی در بدن، متخصص طب سوزنی سوزن‌های استریل و کوچک را در نقاط خاصی از بدن وارد می‌کند. این عمل باز شدن مسیرهای مسدود شده و ایجاد تعادل را تسهیل می‌کند. این اقدام باعث گردش آزاد انرژی در سراسر بدن و تأمین مواد مغذی برای اعضای داخلی، غدد، بافت‌های نرم و عضلات می‌شود. این موارد باعث رفع درد و حفظ تعادل و هماهنگی اعضای بدن می‌شود تا بدن بتواند به ترمیم خود بپردازد و این امر منجر به بهبود سلامتی شما می‌شود. روش‌های دیگری که توسط متخصص طب سوزنی استفاده می‌شوند، شامل تجویز داروهای گیاهی، تجویز مواد خوراکی، طب فشاری، بادکش و سوزاندن موکسار روی پوست بدن می‌شود. پس از شناسایی و برطرف کردن مشکلات مرتبط با مسیر انرژی در بدن، سیستم هوشمند و پر انرژی بدن که دارای قابلیت خودترمیمی است، به حفظ تعادل و سلامت بدن کمک خواهد کرد.

 مزایای طب سوزنی زانو 


 همه ما از زانوهای خود برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنیم حتی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید زانو در زندگی ما کاربرد دارد. ما از زانوهای خود برای نشستن، ایستادن، راه رفتن و حتی حفظ تعادل استفاده می‌‌کنیم اما این همه ماجرا نیست اگر یک فرد رمانتیک هستید برای پیشنهاد ازدواج به خانم مورد علاقه تان به زانوهای خود نیاز دارید، اگر اهل ماهیگیری هستید به زانوهای خود برای این کار نیاز خواهد داشت و اگر اهل کوهنوردی هستید باید زانوهای شما کاملاً قوی باشد تا بتواند از کوه بالا بروید. خلاصه زانوها یک بخش جدا نشدنی در زندگی ما محسوب می‌شوند. برخلاف برخی از مفاصل بدن که قابلیت چرخش دارند مانند مفاصل مچ یا گردن، مفصل زانو به نحوی طراحی شده است که فقط به سمت بالا و پایین خم شود و بچرخد. دامنه حرکات زانو محدود است و معمولاً زاویه خم شدن آن هنگامی ‌که زانو کشیده می‌‌شود صفر درجه است و هنگامی ‌که به طور کامل خم می‌شود زاویه آن صد و چهل درجه است. یک حرکت اشتباه باعث می‌شود که زانو دچار چرخش کشش بیش از حد شود و این امر منجر به بروز درد و التهاب در رباط، تاندون و سایر نقاط مفصل خواهد شد و این وضعیت باعث می‌‌شود انجام دادن حرکات ساده نیز با درد بسیار زیادی همراه شود. تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی در درمان درد زانو اثرگذاری بالایی دارد و و افراد زیادی از مزایای حاصل از آن بهره مند شده اند. بر اساس تحقیقات انجام شده طب سوزنی به سه شیوه عمل می‌‌کند که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

 افزایش گردش خون 

افزایش گردش خون یکی از اولین اثراتی است که پس از انجام طب سوزنی در ناحیه آسیب‌دیده مشاهده می‌شود و این باعث تسریع فرآیند بهبود می‌شود. زمانی که گردش خون در ناحیه مورد نظر افزایش می‌یابد، سموم و مایعاتی که ناشی از التهاب در بدن تجمع یافته‌اند، به سرعت از بین می‌روند. این باعث کاهش سریع تورم و کاهش اصطکاک و درد ناشی از فشار بافت‌های متورم روی یکدیگر می‌شود. بهبود گردش خون در ناحیه آسیب‌دیده باعث افزایش سطح اکسیژن رسانی و ارسال خون غنی از اکسیژن به آن ناحیه می‌شود، که این امر روند ترمیم بافت را تسریع می‌کند.

 از بین بردن گره‌های دردناک 

 دومین اثر طب سوزنی این است که باعث از بین رفتن گره‌های دردناک یا نقاط ماشه ای، که درون عضلات و فاسیا که یک لایه از بافت اطراف عضلات است، خواهد شد. طب سوزنی باعث غیر فعال شدن این نقاط ماشه ای و از بین بردن گره‌های دردناک می‌شود و به رفع گرفتگی رشته‌های عضلانی ناشی از آسیب‌دیدگی کمک خواهد کرد.

 ترمیم طبیعی آسیب ایجاد شده 

طب سوزنی باعث فعال شدن سیستم خودترمیمی بدن و فرآیند تسکین درد می‌شود که منجر به بهبود وضعیت شما می‌شود. اینکه چگونه طب سوزنی این فرآیند را ایجاد می‌کند هنوز موردی است که محققان به آن پاسخ نداده‌اند، اما آن‌ها معتقدند که طب سوزنی بر روی ترکیبات شیمیایی بدن که در فرایند ترمیم طبیعی نقش دارند تأثیر می‌گذارد. دو ترکیب شیمیایی مهم که در این فرآیند نقش دارند، اندروفین و سروتونین هستند. اندروفین پس از انجام فعالیت جسمانی به مدت طولانی ترشح می‌شود و به ورزشکاران در دو استقامت کمک می‌کند. این هورمون به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می‌کند و بر روی گیرنده‌های درد در مغز تأثیر می‌گذارد تا درد در ناحیه مورد نظر کاهش یابد. سروتونین نیز یک ترکیب شیمیایی است که در ایجاد سرخوشی نقش دارد و ارتباط نزدیکی با خلق و خوب دارد. این ترکیب نیز مانند اندروفین باعث کاهش حس درد در مغز می‌شود و باعث شل شدن عضلات و بهبود گردش خون در ناحیه مورد نظر می‌شود.

 کاربرد طب سوزنی برای درمان مشکلات زانو 


کاربرد طب سوزنی برای درمان مشکلات زانو

چهار نوع درد زانو وجود دارد که شانس درمان آنها با طب سوزنی بسیار زیاد است و در بخش زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 استئوآرتریت 

 این اختلال زمانی رخ می‌‌دهد که غضروف محافظ بین مفاصل شروع به از بین رفتن نماید. استئوآرتریت به علت بالا رفتن سن یا استفاده بیش از حد از زانو به وجود می‌آید. این اختلال در افراد مسن یا افرادی که اضافه وزن دارند بسیار شایع است زیرا مفاصل آنها تحت فشار بسیار زیادی قرار دارد. استئوآرتریت معمولاً در مفاصلی که وزن بدن را تحمل می‌کنند از قبیل ران و زانو به وجود می‌آید.

 آرتریت روماتوئید 

 آرتریت روماتوئید یک نوع بیماری خود ایمنی است که در این اختلال سیستم ایمنی بدن بافت‌های خود بدن را به عنوان یک عامل بیگانه می‌شناسد و شروع به حمله به آنها خواهد کرد. در آرتریت روماتوئید سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می‌کند و باعث بروز تورم، سفتی مفاصل و درد خواهد شد. این اختلال معمولاً مفاصل انگشتان دست و پا و مچ پا را درگیر می‌کند.

 زانوی دوندگان 

 زانوی دوندگان یک اختلال دردناک است و زمانی به وجود می‌‌آید که مفصل زانو به علت انجام دادن حرکات تکراری از قبیل دویدن دچار التهاب شود. این اختلال همچنین به علت انجام برخی فعالیت‌های ورزشی از قبیل دوچرخه سواری و پیاده روی نیز به وجود می‌آید. علائم و نشانه‌های این اختلال عبارتند از تورم و درد. یکی از عوامل اصلی بروز این اختلال به مسئله ضعیف بودن عضلات ساق پا و عدم انعطاف پذیری آن ارتباط دارد به همین دلیل تقویت و کشش عضلات پا یک بخش مهم از فرایند درمان است.

 آب آوردن زانو 

 آب آوردن زانو که تحت عنوان افیوژن زانو نیز شناخته می‌‌شود می‌‌تواند به دنبال انواع مختلفی از آسیب‌دیدگی‌ها به وجود بیاید که برخی از آنها عبارتند از ضرب دیدگی زانو، آرتروز، نقرس، کیست و تومور. علائم و نشانه‌های این اختلال عبارتند از احساس درد، تورم، سفتی و التهاب. رایج ترین روش‌هایی که برای درمان درد زانو وجود دارد عبارت است از مصرف داروهای مسکن و داروهای ضد التهاب، انجام عمل جراحی و تزریق کورتیکواستروئید است. روش‌های درمانی طبیعی متعددی برای بهبود آب آوردن زانو و سایر انواع درد زانو وجود دارد که شما می‌‌توانید در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید.

 آیا همه افراد می‌توانند متقاضی انجام طب سوزنی باشند؟ 

 انواع خاصی از بیماری‌ها و اختلالات وجود دارد که باعث می‌شود شما با تغذیه مناسبی برای طب سوزنی نباشید یا باید طب سوزنی را با دقت و احتیاط انجام داد. اگر شما شرایط زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • اگر سابقه تشنج و از دست دادن هوشیاری را دارید یا به صرع مبتلا هستید.
 • اگر از پیس میکر یا سایر دستگاه الکتریکی استفاده می‌کنید.
 • اگر شما دچار اختلالات خونریزی دهنده از قبیل هموفیلی هستید.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا سایر داروها استفاده می‌کنید. اگر دریچه‌های قلب شما آسیب‌دیده است یا ریسک هر گونه عفونت فعلی در شما وجود دارد.
 • اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید.
 • اگر سابقه آلرژی به فلزات به ویژه تیغ و ژیلت را دارید.
 • اگر دچار فوبیا از سوزن و آمپول هستید.
 • اگر دچار یک نوع عفونت هستید یا شرایط پوست شما در ناحیه ای که قرار است طب سوزنی انجام شود مناسب نیست.
 • اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است یا ناکارآمد می‌باشد.
 • در صورتی که دیابت دارید.
 • در صورتی که فشار خون شما پایین است.
 • در صورتی که از هر نوع دارویی استفاده می‌کنید.
 • در صورتی که حال عمومی شما خوب نیست یا علائم و نشانه‌های سرماخوردگی و آنفولانزا را دارید.

 سوالات متداول درباره طب سوزنی 


 آیا طب سوزنی خطر دارد؟ 

 پاسخ این سوال منفی است. بیش از ۲۵۰۰ سال است که از طب سوزنی برای کمک به افراد استفاده می‌شود تا سالم بمانند و نیازی به مصرف دارو یا انجام عمل جراحی نداشته باشند. سازمان غذا و داروی آمریکا انجام طب سوزنی توسط متخصصان آموزش دیده را تایید کرده است. سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است که طب سوزنی باید تحت تدابیر و دستور العمل‌های خاص و فقط با استفاده از سوزن‌های استریل و غیر سمی انجام شود که روی آنها برچسب یک بار مصرف زده شده است.

 آیا طب سوزنی درد دارد؟ 

افرادی که قصد انجام طب سوزنی را دارند، به طور طبیعی درد حاصل از این فرآیند را با درد ناشی از آمپول زدن مقایسه می‌کنند. اما مهم است بدانید که سوزن‌های استفاده شده در طب سوزنی بسیار کوچک، ریز و انعطاف‌پذیر هستند و تقریباً ۱۰ عدد از آنها در نوک یک آمپول تزریق جا می‌شوند. هنگامی که سوزن‌ها وارد ناحیه مورد نظر شوند، برخی از بیماران ممکن است دچار سوزش و درد خفیفی شوند، که باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود. تمامی این واکنش‌ها طبیعی هستند و نشان می‌دهند که طب سوزنی در حال تأثیرگذاری است.

 به چند جلسه درمان با طب سوزنی نیاز داریم؟ 

 شرایط هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد معمولاً مرحله اول برنامه درمان شامل ۸ تا ۱۴ جلسه ویزیت است. طول درمان به این مسئله بستگی دارد که مشکل بیمار از چه زمانی شروع شده است و سرعت پاسخ دهی او به درمان چقدر است. به طور کلی اگر مشکل بیمار شدید باشد سرعت واکنش او به درمان سریع تر از افرادی است که دچار یک بیماری مزمن هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و مشاوره