زانو شایع ترین مفصل در بدن است که بیشتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. هر ساله تعداد زیادی از افراد به علت درد زانوی خود ناشی از آسیب‌دیدگی یا استفاده بیش از حد از زانو یا آرتروز زانو به پزشک مراجعه می‌‌کنند. زانو درد یکی از شایع ‌ترین انواع درد مفصل است و از آنجایی که زانو بزرگترین مفصل بدن محسوب می‌‌شود به عنوان یک ضربه گیر بزرگ عمل می‌‌کند و در نتیجه هر روز و در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره فشار بسیار زیادی به آن وارد می‌شود. اگر شما دچار درد زانو شده اید و به دنبال روش‌های درمانی مناسب برای تسکین درد خود هستید بهتر است بدانید که طب سوزنی در تسکین درد زانو تأثیرات زیادی دارد و شما بدون نیاز به دارو یا عمل جراحی از درد خلاص شوید. این امر به شما کمک می‌کند تا بتواند به انجام فعالیت روزمره خود بپردازید و از درد خلاص شوید و به این ترتیب نیازی به مصرف دارو یا انجام عمل جراحی نداشته باشید و از شدت درد شما کاسته شود.

 مکانیسم عمل طب سوزنی به چه صورت است؟ 


 در بدن همه ما یک سیستم هوشمند و پر انرژی وجود دارد که به حفظ تعادل و سلامتی بدن کمک می‌‌کند. انیشتین ثابت کرده است که هر چیزی از انرژی ساخته شده است و به انتشار انرژی می‌پردازد. این ذرات انرژی به شکلی و محافظت از بدن ما می‌پردازند و زندگی ما را فعال می‌‌کنند در پنج هزار سال گذشته متخصصین طب سوزنی به این فرآیند انرژی هوشمند Qi می‌‌گفته‌‌اند.

 متخصص طب سوزنی چه کاری انجام می‌دهد؟ 


متخصص طب سوزنی چه کاری انجام می دهد

متخصص طب سوزنی در جلسه مشاوره به بررسی کامل سابقه پزشکی شما می‌پردازد و سوالاتی در خصوص علائم و نشانه‌هایی که دارید و سبک زندگی تان مطرح خواهد کرد. سپس به طور صحیح و انجام معاینات جسمانی از قبیل بررسی ضربان قلب و وضعیت زبان خواهد پرداخت. جمع ‌آوری این اطلاعات به او کمک می‌‌کند تا بتواند به طور صحیح به شناسایی هرگونه انسداد مسیر انرژی یا عدم تعادل که باعث بروز مشکل در سلامت شما شده است بپردازد. سپس به طراحی یک برنامه درمانی ساختارمند خواهد پرداخت. روش‌های درمانی متعددی برای حفظ سلامت وجود دارد که اولین مورد و رایج ‌ترین آنها طب سوزنی است. پس از آن که عدم تعادل انرژی در بدن تشخیص داده شد متخصص طب سوزنی سوزن‌های استریل و کوچکی را وارد نقاط خاصی از بدن خواهد کرد. وارد کردن این سوزن‌های استریل و بدون درد باعث باز شدن مسیرهای مسدود شده و ایجاد تعادل خواهد شد. پس از آنکه این مرحله انجام شده انرژی به راحتی و به صورت آزادانه در سراسر بدن گردش می‌کند و مواد مغذی لازم را در اختیار بدن، اعضای داخلی، غدد، بافت‌های نرم و عضلات قرار خواهد داد. این امر باعث رفع درد و حفظ تعادل و هماهنگی اعضای بدن خواهد شد تا بدن بتواند به ترمیم خود بپردازد و این امر منجر به بهبود سلامت شما خواهد شد. سایر روش‌های درمانی که توسط متخصص طب سوزنی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از تجویز داروهای گیاهی، تجویز مواد خوراکی، طب فشاری، بادکش و سوزاندن موکسار روی پوست بدن. پس از آنکه مشکلی که بر روی مسیر انرژی در بدن تاثیر گذاشته از شناسایی و برطرف شد سیستم هوشمند و پر انرژی بدن که دارای قابلیت خود ترمیمی ‌است به حفظ تعادل بدن و سلامت آن کمک خواهد.

 مزایای طب سوزنی زانو 


 همه ما از زانوهای خود برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنیم حتی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید زانو در زندگی ما کاربرد دارد. ما از زانوهای خود برای نشستن، ایستادن، راه رفتن و حتی حفظ تعادل استفاده می‌‌کنیم اما این همه ماجرا نیست اگر یک فرد رمانتیک هستید برای پیشنهاد ازدواج به خانم مورد علاقه تان به زانوهای خود نیاز دارید، اگر اهل ماهیگیری هستید به زانوهای خود برای این کار نیاز خواهد داشت و اگر اهل کوهنوردی هستید باید زانوهای شما کاملاً قوی باشد تا بتواند از کوه بالا بروید. خلاصه زانوها یک بخش جدا نشدنی در زندگی ما محسوب می‌شوند. برخلاف برخی از مفاصل بدن که قابلیت چرخش دارند مانند مفاصل مچ یا گردن، مفصل زانو به نحوی طراحی شده است که فقط به سمت بالا و پایین خم شود و بچرخد. دامنه حرکات زانو محدود است و معمولاً زاویه خم شدن آن هنگامی ‌که زانو کشیده می‌‌شود صفر درجه است و هنگامی ‌که به طور کامل خم می‌شود زاویه آن صد و چهل درجه است. یک حرکت اشتباه باعث می‌شود که زانو دچار چرخش کشش بیش از حد شود و این امر منجر به بروز درد و التهاب در رباط، تاندون و سایر نقاط مفصل خواهد شد و این وضعیت باعث می‌‌شود انجام دادن حرکات ساده نیز با درد بسیار زیادی همراه شود. تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی در درمان درد زانو اثرگذاری بالایی دارد و و افراد زیادی از مزایای حاصل از آن بهره مند شده اند. بر اساس تحقیقات انجام شده طب سوزنی به سه شیوه عمل می‌‌کند که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

 افزایش گردش خون 

 افزایش گردش خون یکی از اولین مواردی است که به دنبال انجام طب سوزنی در ناحیه آسیب‌دیده محقق می‌شود و این امر باعث تسریع فرآیند بهبود خواهد شد. هنگامی‌ که گردش خون در ناحیه مورد نظر افزایش پیدا می‌کند تمامی سموم و مایعات تجمع یافته در بدن ناشی از التهاب به سرعت از بین می‌روند. این امر بدین معنا است که تورم با سرعت بیشتری کاهش پیدا می‌کند و باعث کاهش اصطکاک دردناک ناشی از ساییدگی بافت‌های متورم روی یکدیگر خواهد شد. بهبود گردش خون در ناحیه آسیب‌دیده باعث می‌‌شود که سطح اکسیژن رسانی و ارسال خون غنی از اکسیژن در آن قسمت افزایش پیدا کند و این امر روند ترمیم بافت را تسریع خواهد کرد.

 از بین بردن گره‌های دردناک 

 دومین اثر طب سوزنی این است که باعث از بین رفتن گره‌های دردناک یا نقاط ماشه ای، که درون عضلات و فاسیا که یک لایه از بافت اطراف عضلات است، خواهد شد. طب سوزنی باعث غیر فعال شدن این نقاط ماشه ای و از بین بردن گره‌های دردناک می‌شود و به رفع گرفتگی رشته‌های عضلانی ناشی از آسیب‌دیدگی کمک خواهد کرد.

 ترمیم طبیعی آسیب ایجاد شده 

 طب سوزنی در نهایت باعث می‌‌شود که سیستم خود ترمیمی ‌بدن و فرآیند تسکین درد فعال شوند و منجر به بهبود شما شوند. در حال حاضر محققان نمی‌دانند که چگونه طب سوزنی باعث بروز این فرآیند می‌‌شود اما محققان عقیده دارند که طب سوزنی بر روی ترکیبات شیمیایی بدن که در فرایند ترمیم طبیعی بدن نقش دارند تاثیر می‌‌گذارند. اندروفین و سروتونین دو ترکیب شیمیایی مهم هستند. اندروفین اغلب پس از انجام فعالیت جسمانی به مدت طولانی به وجود می‌آید. این هورمون کمک زیادی به ورزشکارانی می‌‌کند که در دو استقامت فعالیت دارند. این دو ترکیب شیمیایی یک مسکن طبیعی هستند که مانند داروهای مسکن قوی بر روی گیرنده‌های درد در مغز تاثیر می‌گذارند تا شما در محل آسیب ایجاد شده دچار درد کمتری شوید. سروتونین یک ترکیب شیمیایی دیگر است که در ایجاد سرخوشی نقش دارد و ارتباط نزدیکی با خلق و خوب. دارد. سروتونین نیز مانند اندروفین باعث می‌شود که مغز کمتر در را احساس کنند و این فرآیند باعث شل شدن عضلات و بهبود گردش خون در ناحیه مورد نظر خواهد شد.

 کاربرد طب سوزنی برای درمان مشکلات زانو 


کاربرد طب سوزنی برای درمان مشکلات زانو

چهار نوع درد زانو وجود دارد که شانس درمان آنها با طب سوزنی بسیار زیاد است و در بخش زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

 استئوآرتریت 

 این اختلال زمانی رخ می‌‌دهد که غضروف محافظ بین مفاصل شروع به از بین رفتن نماید. استئوآرتریت به علت بالا رفتن سن یا استفاده بیش از حد از زانو به وجود می‌آید. این اختلال در افراد مسن یا افرادی که اضافه وزن دارند بسیار شایع است زیرا مفاصل آنها تحت فشار بسیار زیادی قرار دارد. استئوآرتریت معمولاً در مفاصلی که وزن بدن را تحمل می‌کنند از قبیل ران و زانو به وجود می‌آید.

 آرتریت روماتوئید 

 آرتریت روماتوئید یک نوع بیماری خود ایمنی است که در این اختلال سیستم ایمنی بدن بافت‌های خود بدن را به عنوان یک عامل بیگانه می‌شناسد و شروع به حمله به آنها خواهد کرد. در آرتریت روماتوئید سیستم ایمنی بدن به مفاصل حمله می‌کند و باعث بروز تورم، سفتی مفاصل و درد خواهد شد. این اختلال معمولاً مفاصل انگشتان دست و پا و مچ پا را درگیر می‌کند.

 زانوی دوندگان 

 زانوی دوندگان یک اختلال دردناک است و زمانی به وجود می‌‌آید که مفصل زانو به علت انجام دادن حرکات تکراری از قبیل دویدن دچار التهاب شود. این اختلال همچنین به علت انجام برخی فعالیت‌های ورزشی از قبیل دوچرخه سواری و پیاده روی نیز به وجود می‌آید. علائم و نشانه‌های این اختلال عبارتند از تورم و درد. یکی از عوامل اصلی بروز این اختلال به مسئله ضعیف بودن عضلات ساق پا و عدم انعطاف پذیری آن ارتباط دارد به همین دلیل تقویت و کشش عضلات پا یک بخش مهم از فرایند درمان است.

 آب آوردن زانو 

 آب آوردن زانو که تحت عنوان افیوژن زانو نیز شناخته می‌‌شود می‌‌تواند به دنبال انواع مختلفی از آسیب‌دیدگی‌ها به وجود بیاید که برخی از آنها عبارتند از ضرب دیدگی زانو، آرتروز، نقرس، کیست و تومور. علائم و نشانه‌های این اختلال عبارتند از احساس درد، تورم، سفتی و التهاب. رایج ترین روش‌هایی که برای درمان درد زانو وجود دارد عبارت است از مصرف داروهای مسکن و داروهای ضد التهاب، انجام عمل جراحی و تزریق کورتیکواستروئید است. روش‌های درمانی طبیعی متعددی برای بهبود آب آوردن زانو و سایر انواع درد زانو وجود دارد که شما می‌‌توانید در این رابطه با پزشک خود صحبت کنید.

 آیا همه افراد می‌توانند متقاضی انجام طب سوزنی باشند؟ 

 انواع خاصی از بیماری‌ها و اختلالات وجود دارد که باعث می‌شود شما با تغذیه مناسبی برای طب سوزنی نباشید یا باید طب سوزنی را با دقت و احتیاط انجام داد. اگر شما شرایط زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • اگر سابقه تشنج و از دست دادن هوشیاری را دارید یا به صرع مبتلا هستید.
 • اگر از پیس میکر یا سایر دستگاه الکتریکی استفاده می‌کنید.
 • اگر شما دچار اختلالات خونریزی دهنده از قبیل هموفیلی هستید.
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون یا سایر داروها استفاده می‌کنید. اگر دریچه‌های قلب شما آسیب‌دیده است یا ریسک هر گونه عفونت فعلی در شما وجود دارد.
 • اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن را دارید.
 • اگر سابقه آلرژی به فلزات به ویژه تیغ و ژیلت را دارید.
 • اگر دچار فوبیا از سوزن و آمپول هستید.
 • اگر دچار یک نوع عفونت هستید یا شرایط پوست شما در ناحیه ای که قرار است طب سوزنی انجام شود مناسب نیست.
 • اگر سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است یا ناکارآمد می‌باشد.
 • در صورتی که دیابت دارید.
 • در صورتی که فشار خون شما پایین است.
 • در صورتی که از هر نوع دارویی استفاده می‌کنید.
 • در صورتی که حال عمومی شما خوب نیست یا علائم و نشانه‌های سرماخوردگی و آنفولانزا را دارید.

 سوالات متداول درباره طب سوزنی 


 آیا طب سوزنی خطر دارد؟ 

 پاسخ این سوال منفی است. بیش از ۲۵۰۰ سال است که از طب سوزنی برای کمک به افراد استفاده می‌شود تا سالم بمانند و نیازی به مصرف دارو یا انجام عمل جراحی نداشته باشند. سازمان غذا و داروی آمریکا انجام طب سوزنی توسط متخصصان آموزش دیده را تایید کرده است. سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده است که طب سوزنی باید تحت تدابیر و دستور العمل‌های خاص و فقط با استفاده از سوزن‌های استریل و غیر سمی انجام شود که روی آنها برچسب یک بار مصرف زده شده است.

 آیا طب سوزنی درد دارد؟ 

 به طور طبیعی افرادی که قصد انجام طب سوزنی را دارند درد حاصل از آن را با درد ناشی از آمپول زدن مقایسه می‌‌کنند اما جالب است بدانید که سوزن‌های مورد استفاده در طب سوزنی کوچک و ریز و انعطاف پذیر هستند و حدود ۱۰ عدد از آنها در نوک یک آمپول مخصوص تزریق جا می‌شوند. به محض آنکه سوزن‌ها وارد ناحیه مورد نظر شوند برخی از بیماران دچار سوزش و درد خفیف خواهند شد که باعث ایجاد احساس آرامش خواهد شد همه موارد طبیعی است و نشان می‌دهد که طب سوزنی در حال تاثیر گذاری است.

 به چند جلسه درمان با طب سوزنی نیاز داریم؟ 

 شرایط هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد معمولاً مرحله اول برنامه درمان شامل ۸ تا ۱۴ جلسه ویزیت است. طول درمان به این مسئله بستگی دارد که مشکل بیمار از چه زمانی شروع شده است و سرعت پاسخ دهی او به درمان چقدر است. به طور کلی اگر مشکل بیمار شدید باشد سرعت واکنش او به درمان سریع تر از افرادی است که دچار یک بیماری مزمن هستند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس و مشاوره