تاریخ: آبان 27, 1402

اگر درمان‌های محافظه‌کارانه برای کاهش درد گردن ناشی از فتق دیسک نتیجه‌بخش نبوده و بیمار بهبود نیافته است، ممکن است نیاز به جراحی باشد. هدف از این جراحی، برداشتن بخشی از دیسک است که بر عصب فشار وارد می‌کند. این نوع جراحی با نام دیسککتومی (discectomy) شناخته می‌شود و بسته به مکان فشار دیسک، ممکن است از جلو یا پشت گردن انجام شود. تصمیم‌گیری در مورد استفاده از روش جلویی یا پشتی برای انجام جراحی به عوامل مختلفی اعم از مکان دقیق فتق دیسک و تجربه جراح بستگی دارد.

با هر دو روش، هدف برداشتن مواد دیسک فشاردهنده بر عصب‌هاست که معمولاً با نتایج مطلوبی همراه است. به دلیل اینکه برداشتن قسمتی از دیسک از طریق جلو ممکن است باعث برداشتن بیشتر از دیسک و ایجاد فشار بیشتر بر روی عصب شود، اغلب توصیه می‌شود که همزمان با برداشتن دیسک، فیوژن (جوش دادن) نیز انجام شود.

چه کسانی به عمل جراحی نیاز دارند؟


چه کسانی به عمل جراحی نیاز دارند

جراحی دیسک گردن برای افراد زیر لازم است:

 • فتق دیسک گردن شرایطی است که در آن، مرکز نرم و ژل مانند دیسک (نوکلئوس پالپوس) از طریق حلقه بیرونی و محکم آسیب دیده یا شکسته‌ی دیسک (فیبروز حلقوی) خارج می‌شود. علاوه بر این ، توده‌های استخوانی رشد یافته نیز که تحت عنوان خار استخوان یا استئوفیت های استخوانی نیز شناخته می‌شوند، به دلیل تجمع کلسیم در مفاصل ستون فقرات تشکیل می‌شوند. فشار ناشی از دیسک دررفته یا خار استخوان بر روی ریشه‌های عصبی، رباط‌ها یا طناب نخاعی ممکن است باعث ایجاد درد در گردن و / بازوها یا ، بی‌حسی یا ضعف در دست‌ها، ساعد یا انگشتان و عدم هماهنگی در این اندام‌ها شود.
 • ازآنجاکه بیشتر اعصاب بدن (مانند دست‌ها ، قفسه سینه ، شکم و پاها) از ناحیه گردن از مغز عبور می‌کنند ، فشار بر روی نخاع در ناحیه گردن (ستون فقرات گردنی) می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. بیماران مبتلا به این علائم، می‌توانند کاندیدایی برای جراحی دیسک گردن باشند اما تنها پس از شکست روش‌های درمانی غیر جراحی.

انواع مختلف جراحی گردن 


انواع مختلف جراحی گردن

بسته به علت بروز درد گردن، روش‌های مختلفی برای جراحی وجود دارد. اگرچه تقریباً در همه موارد ، عمل جراحی به متخصص اجازه می‌دهد تا به ریشه درد برسد ، مشکل را شناسایی کند ، در صورت لزوم آن را خارج کرده و آن را با پروتز، وسیله یا ابزار دیگری جایگزین کرده تا از بازگشت درد جلوگیری کند. .

عموماً پس از جراحی، شما ممکن است برای مدت کوتاهی در بیمارستان بمانید. اما باید توجه داشته باشید که این موضوع به معنای بهبود کامل شما به محض بازگشت به خانه نیست. به جای آن، زمان بهبودی پس از عمل جراحی گردن شما ممکن است به طور قابل توجهی طولانی‌تر باشد. بنابراین، شما باید دستورالعمل‌های پس از عملی که پزشک به شما داده است را رعایت کنید تا زخم‌های شما بهبود یابند. این شامل توصیه‌ها و دستورات مراقبتی مانند تغییرات در ترشحات، تجویز داروها، محدودیت فعالیت‌ها و مراقبت از زخم‌ها می‌شود. با رعایت این دستورالعمل‌ها، فرآیند بهبودی شما بهبود خواهد یافت.

در بیشتر موارد، عمل جراحی به منظور رفع مشکلات در یک یا چند عصب در ستون فقرات انجام می‌شود. نخاع در هر سطح دارای اعصاب مختلف است و در صورت وجود ناهنجاری در ستون فقرات ممکن است تحریک یا فشرده شوند.

معمولاً این ناهنجاری‌ها در مورد دیسک‌های شما ایجاد می‌شوند که ساختارهای نرم ژله مانندی در درون ستون فقرات شما هستند که مانند بالشتک و ضربه‌گیری در بین استخوان‌های سازنده ستون فقرات (مهره‌ها) قرار دارند. این دیسک‌ها ممکن است از جای خود حرکت کنند و یا ممکن است تخریب (دژنریشن) شوند، که به نوبه خود باعث تحریک و یا فشرده کردن عصب می‌شود.

از طرف دیگر، فورامن ممکن است سفت شود، که می‌تواند باعث درد قابل توجه ای نیز گردد. متداول ترین عمل‌های ارائه شده ، که همگی ناهنجاری‌های فوق‌الذکر را مورد هدف قرار می‌دهند، عبارت‌اند از:

دیسککتومی قدامی گردن 

جراحی دیسککتومی قدامی گردن به منظور درمان درد ناشی از دیسک تخریب یافته یا فرو رفته انجام می‌شود. در این روش، جراح از جلو (قدامی) به ستون فقرات دسترسی پیدا می‌کند، دیسک مورد نظر را خارج می‌کند و با استفاده از یک پیوند استخوان ناحیه را تثبیت می‌کند. هر گونه خار استخوانی که به عصب نخاعی رسیده باشد نیز ممکن است برداشته شود. بعد از این عمل جراحی معمولاً تنها به یک شب بستری در بیمارستان نیاز است. با توجه به توانایی حرکت، میزان درد و قابلیت مصرف غذا، شما مرخص می‌شوید. عموماً در طی سه تا شش ماه بعد از عمل، می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. بهبودی از عمل جراحی فیوژن گردن وابسته به سرعت جوش پیوند استخوان است. این موضوع توسط پزشک شما کنترل خواهد شد و او توصیه‌هایی را در مورد روند بهبودی و میزان فعالیت قابل قبول در این دوره به شما ارائه خواهد کرد.

دیسککتومی خلفی گردن 

دیسککتومی خلفی و فورامینوتومی خلفی ، کاملاً شبیه به جراحی قبلاً گفته شده است، زیرا هدف آن نیز بیرون کشیدن بافت دیسکی است که باعث ایجاد مشکلاتی شده است. اما با این روش، از طریق پشت گردن(خلفی) به دیسک می‌رسند و روی آن جراحی انجام می‌دهند. علاوه بر این ، به هیچ فیوژن استخوانی نیاز نخواهد بود زیرا فقط قسمت‌هایی از دیسک برداشته می‌شود. از این رو ، نکاتی در بهبودی بعد از عمل جراحی فیوژن گردن در این مورد، شبیه  به مورد قبلی نمی‌باشند. در عوض ، هدف انجام این عمل جراحی تنها ایجاد فضایی است تا بتوان عصب را از ستون فقرات خارج کرد و از این طریق از فشردگی جلوگیری شود. هدف از این جراحی، بهبود مفاصل آسیب دیده نیست که با حرکت کردن، باعث ایجاد درد می‌شوند. در عوض، این عمل جراحی باعث می‌شود با ایجاد فضای بیشتر، فشار از روی عصب برداشته شود و در نتیجه باعث کاهش تحریک عصب و کاهش احساس درد می‌شود. معمولاً یک برش سوراخ شکل (keyhole) در پشت گردن ایجاد می‌شود و عصب را به آرامی در طرفین جابجا می‌کنند ، پس از آن جراح فضای موجود در فورامن را پاک می‌کند. گاهی اوقات ، مواد دیسک جابجا شده و خارهای استخوانی نیز باید برداشته شوند. معمولاً بعد از این عمل، بیمار باید حدود دو روز در بیمارستان بماند. بهبود بیشتر طی چهار تا شش هفته آینده اتفاق می‌افتد ، پس از آن می‌توانید به فعالیت‌های سبک بازگردید. بهبودی کامل حدود دو تا سه ماه طول می‌کشد. احتمالاً درمان توان‌بخشی جسمی نیز برای شما در نظر گرفته می‌شود.

تعویض دیسک یا عمل آرتروپلاستی گردن یا سرویکال

این عمل جراحی به معنای خارج شدن دیسک آسیب دیده در گردن و جایگزینی آن با یک دیسک مصنوعی است. دیسک مصنوعی نوعی پروتز است که به همان شکل و نحوه‌ی یک مفصل عمل می‌کند، به این معنی که هیچ کاهشی در دامنه‌ی حرکتی ایجاد نمی‌شود. این عمل جراحی کاملاً شبیه به جراحی اول (جراحی قدامی دیسک گردن) است، زیرا کل دیسک خارج می‌شود و به فیوژن نیاز دارد. تنها تفاوت این عمل با جراحی قبلی، استفاده از پروتز است که شامل یک پیوند استخوان با دیسککتومی قدامی گردن است اما در عمل تعویض دیسک، یک وسیله‌ی پروتزی جایگزین می‌شود. در این روش، یک برش کوچک در قسمت جلوی گردن ایجاد می‌شود و بافت نرم به کنار می‌رود. سپس مواد استخوانی و دیسک خارج می‌شوند و جراح دیسک مصنوعی را به جای آن قرار می‌دهد. بافت باقیمانده به آرامی دوباره در جای خود قرار می‌گیرد و برش ایجاد شده را بخیه می‌کنند. مدت زمان بستری شدن در بیمارستان به شرایط هر فرد بستگی دارد، اما بسیاری از بیماران به یک شب اقامت در بیمارستان نیاز ندارند. معمولاً بعد از گذشت دو هفته می‌توان به فعالیت‌های سبک روزانه بازگشت و بهبودی کامل پس از این عمل حدوداً شش هفته زمان می‌برد.

مزایای عمل جراحی گردن


همانطور که قبلاً گفته شد ، هیچ کس دوست ندارد عمل جراحی انجام دهد و بیشتر افراد تا حد ممکن از آن جلوگیری می‌کنند. بااین‌وجود ، عمل جراحی گردن نیز فواید قابل‌توجهی را برای بیماران فراهم می‌کند که باید از آن آگاه باشید. این مزایا شامل موارد زیر هستند:

 • درد کمتر و در نتیجه کیفیت زندگی بهتر. پس از بهبودی کامل ، قادر خواهید بود زندگی عادی خود را از سر بگیرید و هرگز نگران تجربه عود درد ناتوان کننده نباشید. داشتن درد گردن یک شرایط ناتوان کننده و محدود کننده در زندگی است، و البته عمل جراحی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
 • وضعیت سلامتی بهتر. معمولاً، درد گردن علامت یک بیماری زمینه‌ای است که باید به آن رسیدگی کرد. با انجام عمل جراحی به این مسئله پرداخته می‌شود و از این رو جلوی بدتر شدن آن را می‌گیرد.

عوامل مؤثر بر زمان بهبودی بعد از عمل دیسک گردن 

عوامل متعددی وجود دارد که بر مدت زمان بهبودی بعد از عمل جراحی دیسک گردن تأثیر می‌گذارد. این که وضعیت شما چقدر وخیم است و کدام نوع عمل جراحی انجام داده‌اید، دو عامل مهمی هستند که بر مدت زمان بهبودی شما تأثیر می‌گذارند. عوامل دیگر عبارت‌اند از:

 • سن شما. اگر هنوز کاملاً جوان هستید، احتمالاً روند بهبودی‌تان سریع‌تر از بیمارانی است که سن بالاتری دارند. روند بهبودی در افراد جوان معمولاً تفاوت قابل‌توجهی با این روند در یک بیمار متوسط دارند. از طرف دیگر ، نیاز به عمل جراحی در گردن برای افراد جوان بسیار نادر است.
 • سلامت کلی شما. اگر شرایط دیگری از قبل داشته‌اید یا سبک زندگی ناسالمی را تجربه کرده‌اید، به احتمال زیاد زمان بهبودی شما طولانی‌تر خواهد شد. هرچه از ابتدای عمل سالم‌تر باشید ، زمان بهبودی شما کوتاه‌تر خواهد بود. مواردی مانند استعمال سیگار ، اضافه وزن ، مصرف بیش از حد الکل و ابتلا به بیماری‌های مزمن همگی تأثیری منفی بر مدت زمان بهبودی زخم‌های شما بعد از عمل دارند.
 • سبک زندگی شما. کسانی که یک سبک زندگی فعال دارد و به طور منظم درگیر فعالیت‌های بدنی سالم هستند، به سرعت بهبود می‌یابند. با این وجود، افرادی که مشاغل جسمی بسیار فعالی دارند ، بسیار کندتر بهبود می‌یابند. اگر بسیار فعال باشید ، معمولاً زمان بیشتری طول خواهد کشید تا به آن سطح فعالیت نیز برگردید.

بهبودی بعد از عمل دیسک گردن چه مدت طول می‌کشد ؟


بهبودی بعد از عمل دیسک گردن چه مدت طول می‌کشد

جراحی گردن همواره نیازمند فعالیت بدنی زیادی است، شاید از هیچ عمل جراحی دیگری بیشتر نباشد. این به دلیل تأثیر آن بر روی ستون فقرات گردنی است که بخشی از بدن شماست و وظیفه تسهیل حرکت و حمایت از سر شما را بر عهده دارد. به همین دلیل، عمل جراحی گردن با یک شکستگی دست بسیار متفاوت است که فقط نیاز به استراحت و استفاده از گچ دارد. پس از عمل، غیرممکن است که تمام فشارها از گردن شما برداشته شود، که این یکی از دلایلی است که بهبودی بعد از این عمل، به طور معمول طولانی‌تر از سایر انواع جراحی است. با این حال، در بهبودی پس از عمل جراحی گردن، نکات مهمی وجود دارند که می‌توانید آنها را برای کاهش زمان بهبودی خود به حداکثر استفاده کنید.

باید این واقعیت را بدانید که این نکات فقط به عنوان یک راهنما ارائه می‌شود. علاوه بر این، این نکات شما را به یک بهبودی فوری و بی‌نقص نمی‌رساند. در عوض، این دستورالعمل‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مدت زمان لازم برای بهبودی را کاهش می‌دهند. نکته مهم‌تر این است که شما از دستورالعمل‌هایی که جراحتان مشخص کرده است پیروی کنید، که به طور کلی برنامه خاصی را برای وضعیت شما ایجاد می‌کنند. در اینجا به پنج نکته مهم اشاره می‌کنیم:

 • باید از محل عمل و ستون فقرات خود در برابر فشارهای ناخواسته محافظت کنید و این کار با استراحت میسر می‌شود. ممکن است وسوسه شوید که در اسرع وقت دوباره به محل کار خود برگردید یا مجدداً به سراغ ورزش و تمرینات جسمانی‌تان بروید، اما این ایده خوبی نیست. شما باید وقت خود را برای استراحت و بهبودی بگذرانید زیرا اگر خودتان را بیش از حد حرکت بدهید، ممکن است عمل جراحی‌تان عملاً با شکست مواجه شود. شما نباید خود را تحت فشار قرار دهید و زمانی می‌توانید به فعالیت‌های بدنی خود بازگردید که جراح شما اجازه‌ی کار کردنتان را داده باشد.
 • فیزیوتراپی. به احتمال زیاد بعد از عمل شما را به این برنامه‌ی درمانی ارجاع می‌دهند. متأسفانه ، بسیاری از افراد فقط برای دریافت دستورالعمل‌های توان‌بخشی خود شرکت می‌کنند و بعد از آن دیگر درمانشان را دنبال نمی‌کنند. اگر می‌خواهید سریع از عمل جراحی خود بهبود یابید، باید در این برنامه درمانی شرکت کنید و این یعنی متعهد شدن به برنامه و شرکت در جلسات درمانی خود و همچنین انجام تمرینات خانگی. این تأثیر زیادی بر زمان بهبودی کلی شما خواهد گذاشت.
 • هیدراتاسیون (رساندن مایع به بدن) و رژیم غذایی. باید مطمئن باشید که خون شما به طور مناسب اکسیژن دار شده و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است. این باعث می‌شود خون شما آزادانه حرکت کند و مواد مغذی حیاتی را به محل جراحی منتقل کند و به بهبودی آن کمک کند. خوردن غذای زیاد در هر شرایطی حتی در هنگام شب ایده‌ی خوبی نیست. در عوض، مدام سبزی‌ها و میوه مصرف کنید و همیشه در کنار خود آب داشته باشید. این کار باعث می‌شود که در طول روز بدنتان کاملاً آب‌رسانی شود، با التهاب مبارزه کرده و بدن خود را برای بهبودی ترغیب خواهید کرد.
 • محل جراحی را تمیز نگه دارید. این کار در صورت جراحی خلفی گردن می‌تواند کمی دشوار باشد، اما اگر قدامی باشد، می‌توانید محل جراحی خود را به راحتی تمیز کنید. پزشک شما باید نکاتی و راهنمایی‌هایی را در مورد نحوه مراقبت از محل جراحی به شما می‌دهد و شما باید نکات مربوط به دستورالعمل را به دقت دنبال کنید.
 • باید این دوره را سخت نگیرید و بدانید که بالاخره آن را می‌گذرانید؛ همچنین مهم است که در تمریناتی شرکت کنید که در واقع برای گردن شما مفید است. باید مراقب باشید که گردنتان خشک نشود و آن را حرکت دهید و گردنتان باید دامنه حرکتی کاملی داشته باشد. ورزش سبک مانند قدم زدن در اوقات فراغت در اطراف محله، به شما کمک می‌کند تا خیلی سریع‌تر بهبود یابید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی


مراقبت‌های بعد از عمل جراحی

نکته آخری که بسیار مهم است این است که به محض اتمام عمل جراحی مراقب خود باشید. اگر می‌خواهید هر چه سریع‌تر بهبود یابید، باید مراقب خود و راحت باشید. جراح معالج شما احتمالاً داروهای مسکنی را به شما تجویز می‌کند و به شما دستورالعمل مراقبت از زخم را در اختیار شما خواهد گذاشت. همچنین در مورد کارهایی که کاملاً قادر به انجام آن‌ها نیستید ، مانند انجام فعالیت‌های شدید ، به شما توصیه‌هایی می‌کند. جراح شما همچنین به شما خواهد گفت که چه مدت نیاز دارید که از کار خود مرخصی بگیرید.

موارد دیگری نیز وجود دارد که بعد از عمل باید انتظار داشته باشید، از جمله:

 • محدودیت در فعالیت‌های بدنی خاص. خم شدن زیاد برای برداشتن چیزی بیش از 3 و نیم کیلو معمولاً مجاز نیست. از این رو، به یک فرد کمکی و وسایلی نیاز دارید تا در حین بهبودی‌تان در خانه به شما کمک کنند.
 • این واقعیت که حداقل 2 هفته بعد از عمل مجاز به رانندگی نیستید، برای محافظت از هم شما و هم سایر رانندگان در جاده می‌باشد.
 • دوش گرفتن را باید محدود کنید زیرا باید مراقب باشید که یک جسم خارجی وارد زخمتان نشود که باعث می‌تواند باعث عفونت شود. باید به بخیه‌هایتان زمان دهید تا زخم به خودی خود بسته شود. پزشک باید در مورد این موضوع نیز به شما آگاهی لازم را بدهد.

علاوه بر این ، اگر تب دارید، متوجه ترشح خون یا چرکی از زخم شده‌اید، مشکلاتی در تنفس یا برای دستشویی رفتن و حمام رفتن دارید یا احساس درد یا بی حسی می‌کنید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. گوش دادن به بدن شما، ضمن رعایت توصیه‌های جراح، مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای کوتاه کردن زمان بهبودی خود انجام دهید.

خطرات یا عوارض احتمالی بعد از عمل چیست؟


نتایج درمانی از این جراحی برای هر بیمار متفاوت است. علاوه بر عوارض بیهوشی، جراحی ستون فقرات با برخی از خطرات احتمالی مانند عفونت، از دست دادن خون ، لخته شدن خون ، آسیب  به اعصاب و مشکلات روده و مثانه همراه است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و مشاوره