تاریخ: آبان 27, 1402

میلیون‌ها نفر از درد گردن، شانه و بازو رنج می‌برند و یکی از دلایل اصلی این درد، دیسک گردن است. دیسک‌های بین مهره‌ای که به عنوان یک عامل جذب کننده شوک در ستون فقرات عمل می‌کنند، در بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارند. هر دیسک حاوی یک باند بیرونی تایر مانند (فیبروز آنولوس) است که یک ماده ژل مانند (هسته پالپوسوس) را احاطه کرده است.

برای تشخیص دیسک گردن، پزشک ممکن است با پرسیدن سؤالات در مورد علائم و انجام معاینات جسمی که احساس، قدرت و رفلکس عضلات را آزمایش می‌کند، اقدام کند. همچنین، آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه X، MRI یا CT Scan نیز ممکن است برای تأیید دیسک گردن انجام شود. تصاویر گرفته شده از ستون فقرات با اشعه X، ممکن است به تشخیص سایش و پارگی ستون فقرات کمک کند. همچنین، CT Scan تجسم بهتری از آناتومی دیسک‌های بین مهره‌ای و نخاع فراهم می‌کند.

برای مشخص کردن محل آسیب عصبی، الکترومیوگرام نیز می‌تواند استفاده شود. این آزمایش برای تشخیص فعالیت الکتریکی غیر طبیعی ماهیچه‌ها به کار می‌رود.

دیسک گردن چگونه ایجاد می‌شود


در صورتی که باند بیرونی دیسک شکسته یا ترک خورده باشد، ممکن است ژل داخلی دیسک بیرون آمده و باعث ایجاد دیسک گردن شود. این مواد دیسک ممکن است به ریشه‌های عصبی مجاور یا نخاع فشار وارد کنند. علاوه بر این، مواد هسته‌ای که آزاد می‌شوند، تحریک کننده‌های شیمیایی را رها می‌کنند و ممکن است التهاب عصبی و درد را ایجاد کنند.

استرس ناگهانی مانند تصادف می‌تواند باعث دیسک گردن شود. بعضی اوقات ، دیسک گردن به تدریج و طی هفته ها یا ماه ها ایجاد می‌شود.

مراحل مختلف دیسک گردن


مراحل بیرون زدگی دیسک گردن عبارت اند از:

دژنراسیون و تغییر حالت دیسک: تغییرات شیمیایی مرتبط با افزایش سن باعث ضعیف شدن دیسک ها می‌شود، اما باعث بیرون زدگی دیسک نمی‌شود.

پرولاپس: شکل یا موقعیت دیسک با ایجاد یک فشار جزئی در کانال ستون فقرات تغییر می‌کند. به این حالت همچنین برآمدگی یا پیش آمدگی دیسک نیز گفته می‌شود.

اکستروژن یا انفصال دیسک: هسته ژل مانند پالپوسوس از طریق دیواره لاستیک مانند (فیبروز آنولوس) شکسته می‌شود اما در دیسک باقی می‌ماند.

جدا شدگی یا دیسک منفصل شده: پالپوس هسته از طریق فیبروز حلقوی شکسته می‌شود و در خارج از دیسک و در کانال نخاعی (HNP) قرار می‌گیرد.

عوامل خطر


عوامل خطر که می‌توانند به دیسک گردن کمک کنند عبارت‌اند از:

سالخوردگی. هرچه پیرتر می‌شوید ، دیسک ها به تدریج خشک می‌شوند و این امر بر قدرت و انعطاف پذیری دیسک تأثیر می‌گذارد.

سابقه آسیب های عمده یا جزئی به ستون فقرات گردن.

انتخاب سبک زندگی. عدم ورزش منظم ، خوردن رژیم غذایی نامتوازن و استفاده از دخانیات به میزان قابل توجهی در سلامت دیسک تاثیر می‌گذارد.

وضعیت بد بدن ، بلند کردن نادرست و یا مکرر اشیا یا پیچاندن اشیا با فشارهای زیاد، باعث ایجاد استرس شدید در ستون فقرات گردن می‌شود.

علائم


علائم دیسک گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد شدید یا تیز در گردن یا بین تیغه های شانه. ممکن است درد هنگام حرکت شدت یابد.

انتشار درد (پخش شدن) به سمت بازو ، دست یا انگشتان. به این عمل رادیکلوپاتی ( radiculopathy) نیز گفته می شود.

احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در شانه یا بازو.

راه های تشخیص دیسک گردن


متخصصین برای تشخیص بیرون زدگی دیسک گردن از روش های زیر استفاده می‌کنند:

بررسی فیزیکی

این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایشات قدرت عضلانی: پزشک شما علائم یک عصب منقبض شده ، قدرت عضلات خاص (در پاها یا دست ها) را آزمایش می‌کند.

تست حسی: تست حسی توانایی شما در احساس لمس سبک ، سوزن زدن یا احساس سرد و گرم را اندازه گیری می‌کند.

رفلکس های عمقی تاندون (زانو و مچ پا): پزشک شما با چکش رفلکس روی زانوها و مچ پا شما ضربه می زند. اگر فشرده سازی ریشه عصبی در قسمت تحتانی کمر وجود داشته باشد ، ممکن است در زانو (تاندون پاتلار) یا مچ پا (تاندون آشیل) رفلکس کم یا هیچ رفلکسی وجود نداشته باشید.

تست پاها در حالت دراز کش: شما روی پشت خود دراز خواهید کشید و هر دو پای خود را دراز می‌کنید. پزشک شما پای آسیب دیده را به سمت سر شما بالا می‌برد. آزمایش مثبت دیسک گردن هنگام بلند شدن پا باعث افزایش درد در پشت پا و زیر زانو می‌شود.

تست پا در حالت نشسته: شما روی هر دو زانو که بر روی لبه میز آویزان است ، و به صورت 90 درجه روی میز خم کنید و در 90 درجه خم شوید. پزشک شما به آرامی یک پا را تا زمانی که زانو صاف باشد امتداد می‌دهد. پای شما آزاد می‌شود و آزمایش روی پای دیگر شما انجام می‌شود. آزمایش مثبت دیسک گردن باعث افزایش درد در پشت پا ، زیر زانو ، هنگام بلند شدن پا می‌شود.

تست کشش استخوان ران: روی میز یا تخت پاهای خود را دراز می‌کنید. پزشک شما یک پا را به سمت بالا می‌برد و سپس زانوی شما را خم می‌کند. اگر در این آزمایش درد ایجاد شود که به سمت قسمت جلوی ران حرکت می‌کند (تابش می‌کند) ، به احتمال زیاد یکی از ریشه های عصبی واقع در ناحیه کمر (پشت) تحریک می‌شود.

مانور والسالوا (Valsalva maneuver): در طی حرکات روده، دچار سرفه می‌شوید. اگر دیسک گردن دارید ، یک مانور والسالوا ممکن است درد یا سایر علائم مرتبط با دیسک را افزایش دهد.

تست های تصویربرداری

عکس برداری با اشعه ایکس

اشعه ایکس معمولی دیسک های گردن و کمر را تشخیص نمی‌دهد ، اما ممکن است از این نوع تصویر برداری استفاده شود تا علل دیگری از درد گردن مانند عفونت ، تومور ، مشکلات تراز نخاعی یا استخوان شکسته را رد کنند. یک تکنسین رادیولوژی اشعه ایکس را انجام می‌دهد. این تست در بخش رادیولوژی بیمارستان یا مطب پزشک شما انجام می شود. از شما خواسته می‌شود لباس و جواهرات قسمت بالای بدن خود را بردارید. فلز می‌تواند با تجهیزات اشعه ایکس تداخل کند.

این روش بدون درد است و به طور کلی 15 دقیقه یا کمتر طول می‌کشد. در ابتدا تکنسین شما را بر روی میز اشعه X راهنمایی می‌کند و دستگاه اشعه ایکس از ناحیه گردن شما حرکت می‌کند. برای جلوگیری از تار شدن تصویر ، باید خیلی آرام بمانید و هنگام گرفتن تصویر نفس خود را برای چند لحظه نگه دارید.

کارشناس رادیولوژی احتمالاً از شما می‌خواهد که در چندین موقعیت مختلف قرار بگیرید ، بنابراین می‌توان اشعه ایکس را از چندین زاویه گرفت. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که بایستید تا تصاویر اشعه ایکس از حالت عمودی گرفته شود.

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن )

توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن

اسکنر سی تی اسکن مجموعه ای از تصاویر اشعه X را از جهات مختلف گرفته و سپس آن‌ها را ترکیب می‌کند تا تصاویر مقطعی از ستون فقرات شما و ساختارهای اطراف آن ایجاد کند.

سی تی اسکن حدود 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد.

در بعضی موارد ، شما نیاز به تزریق رنگ کنتراست دارید. این کار به پزشک شما کمک می‌کند تا نواحی مشخص در بدن شما را به وضوح مشاهده کند. اگر آزمایش شما به رنگ آمیزی نیاز داشته باشد ، آن را از طریق یک خط داخل وریدی یا از طریق تزریق در نزدیکی نخاع دریافت خواهید کرد. پرستار قبل از شروع آزمایش ، رنگ را تزریق می‌کند.

پس از آماده شدن ، روی یک میز معاینه (معمولاً به پشت خود) قرار خواهید گرفت که به درون یک تونل و به مرکز دستگاه اسکنر سی تی اسکن منتقل می‌شوید. این میز در حالی که پرتوهای اشعه ایکس تصاویر را ضبط می‌کنند به آرامی در طول اسکنر حرکت می‌کند.هر حرکتی که انجام دهید در حالی که داخل اسکنر هستید می‌تواند بر روی تصاویر سی تی اسکن اثر بگذارد. لازم است در حین انجام تست همچنان به صورت بی تحرک بمانید تا تصاویر تا حد امکان شفاف شوند. یک بالش و حوله گاهی اوقات برای کمک به شما در محل دراز کشیدن استفاده می‌شود.

اگر شما می‌دانید که مدت زمان زیادی نمی‌توانید به پشت خود دراز کشیده و بی‌تحرک بمانید و یا اگر کلاستروفوبیک دارید ، ممکن است بخواهید از پزشک خود برای حفظ آرامش شما از دارو استفاده نماید. این کار معمولاً ضروری نیست زیرا تست خیلی کوتاه و سریع است.

در حالی که خود اسکن بدون درد است ، ممکن است بلافاصله پس از دریافت رنگ کنتراست ، متوجه برخی احساسات عجیب و غریب مانند گرما در بدن یا طعم فلزی در دهان شوید. این موارد باید طی چند دقیقه محو شود.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

استفاده از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر از ساختارهای داخلی بدن رایج است. این نوع آزمایش برای تأیید محل دیسک و دیدن اعصاب درگیر استفاده می‌شود.

در این آزمایش، شما روی یک تخت باریک که به دستگاه MRI وصل شده است، دراز می‌کشید. سر شما روی یک پایه قرار دارد و بازوهای شما در پهلوهای شما قرار دارند.

تکنسین MRI به شما کمک می‌کند تا صداهای دستگاه را کاهش دهد و لرزش آن را کاهش دهد. همچنین ممکن است در هنگام اسکن گزینه گوش دادن به موسیقی را داشته باشید تا از سروصدا دور شوید.

یک فریم به نام “کویل” روی سر و گردن شما قرار می‌گیرد که حاوی آنتن است. این کار به تمرکز انرژی دستگاه کمک می‌کند و تصاویر دقیق‌تری تولید می‌کند. همچنین، تکنسین MRI یک دستگاه سیگنالینگ را در دست شما قرار می‌دهد تا در صورت نیاز، بتوانید با او تماس بگیرید.

پس از قرار گرفتن به طور صحیح روی تخت، آن به دستگاه وارد می‌شود و تکنسین MRI از طریق یک پنجره در اتاق مجاور شما شما را مشاهده می‌کند و به روز رسانی‌های دوره‌ای در مورد پیشرفت اسکن را به شما اعلام می‌کند.

معمولاً اسکن MRI گردن حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد و در این مدت بسیار مهم است که بی‌حرکت بمانید تا تصاویر به درستی ثبت شوند.

میلوگرام

یک رنگ در مایع نخاعی تزریق می شود و سپس تصویر برداری اشعه X گرفته می‌شود. این تست می‌تواند فشار ناشی از نخاع یا اعصاب شما را که ناشی از دیسک های کمر متعدد یا سایر شرایط است را نشان دهد.

میلوگرام ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از آزمایشات درخواستی شما در بیمارستان انجام شود. برای بیماران سرپایی ، لطفاً چهار ساعت را برای آماده سازی ، انجام تست و زمان بهبودی کنار بگذارید.

به طور کلی ، یک میلوگرام این روند را دنبال می کند:

 • پزشک شما روش را برای شما توضیح می‌دهد و از شما سؤالات مورد نیاز را می‌پرسد.
 • از شما خواسته می‌شود لباس ، جواهرات یا اشیاء دیگری را که ممکن است در این روش مداخله کند ، بردارید.
 • ممکن است از شما خواسته شود لباس راحتی بپوشید. با این وجود ، ممکن است این تست در حالی انجام شود که شما از خانه خود با لباس خود باشید. به همین دلیل ، لطفاً سعی کنید لباس غیر محدودکننده ، راحت بپوشید و در صورت امکان از کفش پاشنه بلند استفاده نکنید.
 • به شما یادآوری می‌شود كه مثانه خود را قبل از شروع عمل خالی كنید.
 • در طی تست ، روی میز خالی روی شکم قرار خواهید گرفت.
 • پشت شما با یک محلول ضد عفونی تمیز و با حوله های استریل آغشته می شود.
 • رادیولوژیست با تزریق داروی بی حسی موضعی (بی حسی) با استفاده از یک سوزن نازک ، پوست را بی حس می‌کند. این تزریق ممکن است برای چند ثانیه حالت نیش خوردگی داشته باشد ، اما این عمل درد کمتری به همراه دارد.
 • یک سوزن از طریق پوست بی حس و در فضایی که مایع ستون فقرات در آن قرار دارد وارد می‌شود. در حالی که سوزن وارد می‌شود ، احساس فشار کمی خواهید کرد ، اما باید همچنان بی تحرک بمانید.
 • رادیولوژیست مقداری از مایعات نخاعی را از کانال نخاع خارج می‌کند. در مرحله بعد ، مقدار کمی از رنگ کنتراست از طریق سوزن به کانال نخاع تزریق می‌شود. ممکن است هنگام تزریق رنگ کنتراست احساس گرمازدگی کنید.
 • میز اشعه ایکس در جهت های مختلف کج می‌شود تا جاذبه بتواند به انتقال رنگ کنتراست به مناطق مختلف نخاع شما کمک کند. شما توسط یک بند یا کمربند مخصوص در محل خود نگهداری خواهید شد. در طول این فرایند ممکن است از طریق سوزن کمری ، ماده حاجب بیشتری به شما داده شود.
 • سپس سوزن برداشته شده و عکس های اشعه ایکس و یا سی تی اسکن گرفته می‌شود.

اگر در طول عمل احساس بی حسی ، سوزن سوزن شدن، سردرد یا سرگیجه دارید ، باید سریعاً به رادیولوژیست بگویید.

ممکن است در طول میلوگرام ناراحتی مختصری را تجربه کنید. رادیولوژیست از تمام اقدامات راحتی احتمالی استفاده کرده و هر چه سریع‌تر این روش را انجام می‌دهد تا هرگونه ناراحتی یا درد را به حداقل برساند.

درمان دیسک گردن


برای درمان دیسک گردن از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

داروها 

داروها

داروهای بدون نسخه (OTC)

داروهای بدون نسخه مانند داروهای مبتنی بر ایبوپروفن یا مبتنی بر ناپروکسن می توانند به درد خفیف تا متوسط کمک کنند.

داروهای ضد درد عصبی

داروهایی که برای درمان درد عصبی استفاده می‌شود، شامل گاباپنتین ، پرگابالین ، دولوکستین و آمی تریپتیلین است.

داروهای مسکن یا ناکروتیک ها

اگر داروهای OTC باعث رفع ناراحتی شما نمی‌شوند ، پزشک ممکن است کدئین ، ترکیبی از اکسی کدون و استامینوفن یا نوع دیگری از داروهای مسکن را تجویز کند. عوارض جانبی این داروها شامل تهوع ، احساس خواب آلودگی، سردرگمی و یبوست است.

شل کننده های عضلانی

این داروها به کاهش اسپاسم عضلات کمک می‌کند. سرگیجه و احساس خواب آلودگی عوارض جانبی رایج این داروها هست.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی

اخبار خوب این است که بیشتر موارد دیسک‌های گردنی نیازی به جراحی ندارند. انواع مختلفی از درمان‌های غیرجراحی، از جمله فیزیوتراپی، می‌توانند به تسکین علائم این بیماری کمک کنند.

فیزیوتراپی یک روش درمانی است که شامل ماساژ ملایم، حرکات کششی، تمرینات فیزیکی و استفاده از بریس یا باندهای کششی برای کاهش درد و افزایش عملکرد گردن می‌شود. با استفاده از این روش‌های درمانی، فیزیوتراپیست به شما کمک می‌کند تا درد را کاهش داده و عملکرد گردن خود را بهبود بخشید. علاوه بر این، پزشک شما نکاتی را درباره وضعیت صحیح بدن و مکانیک مناسب آن به شما آموزش می‌دهد تا به شما کمک کند در طول روز به شیوه‌ای صحیح حرکت کرده و وضعیت صحیحی را حفظ کنید.

تزریق کورتیزون

این تزریق ها می توانند به طور مستقیم در ناحیه دیسک گردن تزریق شوند تا به کاهش التهاب و درد کمک کنند.

تزریق اپیدورال 

پزشک استروئیدها ، مواد بی حس کننده و داروهای ضد التهابی را به فضای اپیدورال ، که ناحیه ای در اطراف نخاع است ، تزریق می کند. این کار می‌تواند در به حداقل رساندن درد و تورم در ریشه های عصب نخاعی و اطراف آن کمک کند.

درمان جراحی

یک بیمار ممکن است کاندید عمل جراحی ستون فقرات در نظر گرفته شود اگر:

– درد فعالیت طبیعی را محدود می کند یا کیفیت زندگی را مختل می‌کند

نقص عصبی پیشرونده ، مانند ضعف پا و یا بی حسی وجود دارد

از دست دادن عملکرد طبیعی روده و مثانه

-وجود مشکل در حالت ایستاده یا هنگام راه رفتن

-روش های درمانی مختلف و فیزیوتراپی بی اثر هستند

– بیمار از نظر سلامتی وضعیت نسبتاً خوبی دارد

دیسککتومی قدامی (از جلو) دیسک های گردنی (anterior (from the front) cervical discectomy) رایج ترین روش جراحی برای درمان دیسک گردن آسیب دیده است. هدف از این روش تسکین ریشه عصبی یا فشار نخاع با از بین بردن بخشی از دیسک است.

اگر کل دیسک برداشته شود ، جراح شما ممکن است از پیچ و مهره مخصوص ستون فقرات و روش همجوشی استفاده نماید. ییچ و مهره مخصوص ستون فقرات به دو یا چند مهره متصل می گردد. ابزار ارتوپدیک (یعنی پیچ ها ، صفحات) با همجوشی (پیوند استخوان) برای تثبیت ستون فقرات ترکیب می‌شوند. پیوند استخوان با خارج شدن دیسک ، جای خالی باقیمانده در اثر برداشت دیسک را پر می‌کند. پیوند استخوان انواع مختلفی از جمله پیوند استخوان در بدن وجود دارد. جراح شما بهترین نوع را برای شما انتخاب می‌کند.

صفحه گردنی قسمت قدامی (بالا) و فیوژن گردن را تثبیت می‌کند. بسیاری از اقدامات جراحی گردن با استفاده از تکنیک های جراحی با حداقل تهاجم قابل انجام است. جراحی با حداقل تهاجم از برش های کوچک‌تر و ابزارهای تخصصی تر استفاده می‌کند. روش های حداقل تهاجمی از بسیاری جهات مانند برش های کوچک‌تر ، زمان کمتر در بیمارستان و بهبودی سریع تر به شما سود می‌رسانند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و مشاوره