اولتراسوندتراپی زانو؛ تشخیص و درمان درد و مشلات زانو

%d9%86%db%8c1

عوامل متعددی مانند آرتروز زانو، التهاب تاندون، بورسیت، از بین رفتن غضروف یا اختلالات بافت‌های همبند و آسیب‌دیدگی‌های زانو می‌توانند باعث ایجاد درد در زانو شوند. اولتراسوند تراپی یک روش درمانی فیزیکی است که توسط متخصصین طب فیزیکی و توان‌بخشی برای کمک به کاهش یا از بین بردن درد زانو به کار برده می‌شود. در این روش از امواج صوتی است برای ایجاد گرمای عمیق در بافت زانوی آسیب دیده و تحریک فرایند بهبودی استفاده می‌شود. اولتراسوند درمانی همچنین می‌تواند برای دست‌یابی به فونوفورسیس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این یک عمل غیرتهاجمی است که همراه با تجویز دارو برای بافت‌های زیرپوستی انجام می‌شود و برای بیمارانی که تمایلی به انجام درمان‌های تزریقی ندارند عالی است. با این روش نیروی انرژی التراسونیک داروها را از طریق پوست وارد بافت می‌کند. کورتیزون که برای کاهش تورم و التهاب به کار برده می‌شود یکی از موادی است که توسط این روش به بدن وارد می‌شود.

اولتراسوند تراپی، یک روش درمانی سرپایی محسوب می‌شود و نیازی به ایجاد شکاف نداشته و عوارض و ناراحتی‌های کمی ایجاد می‌کند و در عین حال زمان ریکاوری و بهبودی کوتاهی دارد.
به همین علت متخصصین طب فیزیکی و توان‌بخشی از روش مؤثر و پیشرفتهٔ اولتراسوند تراپی برای درمان و رفع بسیاری از مشکلات زانو و در ناشی از آنها از جمله انواع آرتروز زانو، آسیب‌های ورزشی زانو، بیماری‌های مفصلی و اسکلتی زانو و غیره استفاده می‌کنند. همچنین از اولتراسوند در تشخیص بعضی از بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و طرح سؤالات خود در زمینه درمان با آلتراسوند می‌توانید با شماره‌های  03132367465  -  03132330382  تماس حاصل فرمایید.

اولتراسوند تراپی چگونه انجام می‌شود؟


%d9%86%db%8c2

آسیب‌دیدگی‌های زانو شایع‌ترین انواع آسیب‌دیدگی و جراحات هستند به خصوص در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی. این آسیب‌دیدگی‌ها اگر تحت درمان قرار نگیرند ممکن است برای مدت‌های طولانی در بدن باقی بمانند. مفصل زانو بزرگ‌ترین مفصلی است که در بدن وجود دارد و شامل تعداد زیادی رباط، عضله و تاندون است. اولتراسوند در فیزیوتراپی با استفاده از امواج صوتی که گرما را به زانو منتقل می‌کنند و فرکانسی بین 0.8 تا 3 مگاهرتز دارند، برای درمان زانودردهای حاد و مزمن به کار برده می‌شود. این امواج می‌توانند تا عمق حدود دو اینچ یا 5 سانتیمتر در بدن نفوذ کنند. فیزیوتراپیست از یک اپلیکاتور دستی (مبدل) که جریان الکتریکی را با یک کابل کواکسیال از کنسول مربوطه دریافت می‌کند. گرما از سر اپلیکاتور خارج شده و فیزیوتراپیست آن را مستمراً روی زانو با حرکات گردشی کوچک حرکت می‌دهد تا از ایجاد نقطه داغ و سوختگی جلوگیری کند. احتمالاً گرما باعث ایجاد گزگز در ناحیه تحت درمان می‌شود و در برخی موارد هم ممکن است هیچ حسی به وجود نیاورد.

درمان معمولاً بین 5 تا 10 دقیقه در هرروز طول می‌کشد و شما باید این درمان را دو تا سه مرتبه در هفته و به مدت چندین هفته ادامه دهید که تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان به وضعیت بیماری شما بستگی دارد. در مواردی که هدف از انجام درمان از بین بردن بافت اسکار و فاسد است ممکن است تعداد جلسات درمان بیشتری نیاز باشد.

اولتراسوند چه تاثیراتی دارد؟


%d9%86%db%8c3

اولتراسوند ارتوپدیک دو نوع تأثیر اصلی دارد: تأثیرات غیرحرارتی و تأثیرات حرارتی

 • اثرات غیرحرارتی باعث تغییرات شیمیایی در سلول‌ها شده و نرخ ترمیم بافت‌ها پس از جراحت را افزایش می‌دهد. این اثرات ترکیبی به دلیل آن چیزی که به آن جریان صوتی یا کاویتاسیون گفته می‌شود به وجود می‌آیند. جریان صوتی؛ گردش مقدار کمی از مایعات اطراف ساختار ارتعاشی است که باعث افزایش نرخ نفوذ و نفوذپذیری غشای سلولی از سلول‌های ارتعاشی می‌شود. در نتیجه سلول "برانگیخته " شده و فعالیت کل سلول افزایش می‌یابد. این افزایش فعالیت سلولی باعث افزایش تأثیر درمان می‌شود. کاویتاسیون شکل‌گیری و رشد حباب‌های گاز با تجمع گاز محلول در ناحیه تحت درمان بوده و باعث افزایش تأثیر جریان صوتی می‌شود.
 • اثرات حرارتی باعث افزایش حرارت بافت و کشیده شدن آن شده، درد را کاهش می‌دهد و جریان خون را در آن ناحیه افزایش می‌دهد. این اثرات می‌توانند با تغییر در پارامترهایی مانند شدت، فرکانس و نوع موج در دستگاه اولتراسوند متفاوت باشند که به توانایی دستگاه اولتراسوند برای گرم کردن بافت‌ها و ایجاد اثر شفابخشی ارتوپدیکی گرما بستگی دارد.

مزایای انجام اولتراسوند تراپی


اولتراسوند تراپی مزایای فراوانی دارد. برخی از این محاسن عبارتند از:

 • تحریک فرایند بهبودی
 • افزایش گردش جریان خون
 • کاهش التهاب و تورم
 • افزایش گردش خون و متابولیسم در سلول‌های آسیب دیده
 • کمک به از بین بردن بافت‌های فاسد
 • کاهش تحریک‌پذیری ریشه عصب‌ها و کاهش اسپاسم عضلانی

چه زانوهایی را می‌توان به روش اولتراسوند تراپی تحت مداوا قرار داد؟


%d9%86%db%8c4

اولتراسوند تراپی می‌تواند برای درمان بسیاری از دردهای زانو که ممکن است به دلایل زیر ایجاد شده باشند مؤثر واقع شود:

انواع عمل‌های اولتراسوند تراپی


فیزیوتراپیست از اولتراسوند به یکی از دو روش امواج پیوسته یا امواج پالسی استفاده می‌کند که انتخاب هر روش به وضعیت بیمار بستگی دارد.

 • اولتراسوند تراپی با امواج پیوسته با استفاده از امواج فرکانس بالای پیوسته که گرما و فرکشن بیشتری ایجاد می‌کنند انجام می‌شود بنابراین متابولیسم در سلول‌های بافت‌ها افزایش می‌یابد.
 • اولتراسوند تراپی با امواج پالسی برای التهاب‌های حاد و درمان زخم‌های که نیاز به حرارت کمتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین امواج پالسی برای کاهش درد و تورم به کار می‌روند.

چه مدت طول می‌کشد تا من نتایج اولتراسند تراپی را ببینم؟


این که نتایج چه موقع ملموس شود به قدرت دستگاه اولتراسوند مورد استفاده بستگی دارد.

معمولاً شما بلافاصله پس از شروع درمان متوجه می‌شوید که درد بدن شما را ترک می‌کند و معمولاً دو هفته طول می‌کشد تا درد به طور کلی برطرف شود (با جلسات درمان 2 تا 10 دقیقه‌ای و 2 تا 4 مرتبه در روز).

جالب توجه است که اولتراسوند به دلیل "اثر تجمعی" معروف است و قدرت آن که با استفاده مکرر بیش از استفاده با شدت زیاد آن افزایش می‌یابد. هر جلسه درمان باعث افزایش اثر جلسه درمانی قبلی می‌شود.

به همین دلیل است که گفته می‌شود بهتر است که جلسات درمانی به طور منظم ادامه یابند تا مطمئن شوید که بیماری‌های زانو دوباره عود نمی‌کند.

خطرات احتمالی اولتراسوند تراپی


مانند هر روش درمانی دیگر، به کار بردن روش اولتراسوند تراپی هم با خطرات احتمالی همراه است:

 • نخست اینکه شما نباید دستگاه اولتراسوند را روی هر ارگان بدن یا نواحی حساس بدن قرار دهید برخی از این نواحی حساس عبارتند از قلب، کلیه‌ها، کبد، روده‌ها، تخمدان‌ها، بیضه‌ها، نخاع، مغز، چشم‌ها، گوش‌ها و قسمت بالایی گردن
 • دوم این که خانم‌های باردار نباید از اولتراسوند روی شکم یا قسمت تحتانی کمر خود استفاده کنند.
 • سوم این که افراد مبتلا به بیماری‌های خاص نباید از اولتراسوند تراپی استفاده کنند. برخی از این بیماری‌های عبارتند از هموفیلی، شکاف مهره، ترومبوز وریدی عمیق و نوروپاتی دیابتی
 • در نهایت افرادی که از پیس میکر یا هر نوع ایمپلنت دیگری استفاده می‌کنند نباید از روش‌های اولتراسوند تراپی استفاده کنند.