تاریخ: آبان 27, 1402

دیسک گردن یک اختلال تحلیل برنده در ستون فقرات در ناحیه گردن است. بیرون زدگی دیسک در اکثر مواقع در ناحیه گردن که به آن ستون فقرات گردنی می‌‌گویند یا قسمت پایین کمر که به آن ناحیه لومبر گفته می‌‌شود رخ می‌دهد. درمان بیرون زدگی دیسک گردن در افراد مختلف بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می‌شود با این حال به تعداد زیادی از بیمارانی که دچار این بیماری می‌شوند توصیه می‌گردد که ابتدا از داروهای مسکن ضد التهاب و سپس فیزیوتراپی استفاده کنند. در تعداد زیادی از موارد روش‌های درمانی مراقبتی باعث از بین رفتن علائم و نشانه‌های فرد می‌شوند. یکی دیگر از روش‌های درمانی که برای بهبود دیسک گردن وجود دارد تزریق دارو است که باعث کاهش التهاب و رفع علائم و نشانه‌های حاصل از دیسک گردن خواهد شد.

 دیسک گردن چیست؟ 


ستون فقرات ناحیه گردن از ۷ مهره تشکیل شده است. دیسک‌های بین این مهره‌ها وظیفه حفظ انعطاف پذیری استخوان‌های کمر را دارند. این دیسک‌ها ساختارهای نرم و انعطاف‌پذیری هستند، که شامل پوسته سخت خارجی و ماده نرم ژل‌مانند درون آنها است. آنها بافت غضروفی خاصی دارند که استخوان‌های ستون فقرات را به یکدیگر متصل کرده و به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند تا در هنگام راه رفتن از برخورد مهره‌ها جلوگیری کنند.

با پیر شدن، فرآیند ترک خوردگی دیسک آغاز می‌شود و این باعث بروز درد و در نهایت پارگی آن می‌شود. پارگی دیسک به دلیل ترک خوردگی و آسیب به لایه خارجی آن رخ می‌دهد و باعث می‌شود مواد نرم داخل دیسک به بیرون حرکت کنند و به فضای ستون فقرات نفوذ کنند. این امر اغلب باعث فشار بر اعصاب ستون فقرات می‌شود و ممکن است علائم و نشانه‌هایی در بازو به وجود آید.

 علل بروز دیسک گردن چیست؟  


شایع ترین علل و فاکتورهای خطر در بروز دیسک گردن عبارتند از بالا رفتن سن، ضربه یا آسیب دیدگی، مختل شدن حرکات گردن، استعمال دخانیات و فاکتورهای ژنتیکی.

 علائم و نشانه‌های دیسک گردن چیست؟  


علائم و نشانه‌های دیسک گردن چیست؟

یکی از علائم شایع دیسک گردن درد گردن می‌باشد. معمولاً درد در ناحیه گردن به وجود می‌آید اما بیرون زدگی دیسک و فشرده شدن اعصاب باعث می‌شود که درد به بازوها انتشار پیدا کند. اگرچه درد بازو می‌تواند به اشکال مختلفی به وجود بیاید معمولاً به صورت درد تیر کشنده که به یک قسمت از بازو منتشر می‌‌شود احساس خواهد شد. هنگامی ‌که اعصاب بازو به علت بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن فشرده می‌‌شوند باعث بروز سایر علایم و نشانه‌های نورولوژیکی از قبیل ضعف عضلانی، بی حسی و سوزن سوزن شدن در بازو خواهد شد. در صورتی که فقط یک دیسک درگیر شده باشد باعث بروز درد و مشکلات حاصل از آن در یک بازو خواهد شد و بیشتر در آن قسمت احساس می‌‌شود که عضلات و پوست دارای اعصاب بیشتری هستند علت بروز این امر این است که در اکثر مواقع دیسک فقط به سمت یک طرف بیرون می‌زند. در مواردی که چند عدد دیسک دچار بیرون زدگی شده اند هر دو بازو و نقاط مختلف آن درگیر خواهند شد. به ندرت بیرون زدگی دیسک در قسمت مرکزی کردن به وجود می‌آمد و بروز دیسک گردن در قسمت جانبی شیوع بیشتری دارد. بیرون زدگی یک عدد دیسک می‌تواند باعث درگیر شدن هر دو باز شود به علاوه با توجه به محدود شدن فضای موجود برای طناب نخاعی بیرون زدگی دیسک‌های بزرگ می‌‌تواند باعث تنگی کانال نخاعی گردن شود و به علت تنگ شدن کانال این ناحیه علائم و نشانه‌های دیگری به وجود بیاید یا حتی به خود طناب نخاعی فشار وارد شود و باعث بروز علائم اسپاسم در عضلات بازو گردد یا بر روی عملکرد پاها و مثانه تاثیر بگذارد. در صورتی که مدت زیادی از بروز بیرون زدگی دیسک گردن بگذرد ضعف عضلانی در نهایت باعث آرتروز عضلات درگیر شده و بی‌ حسی کامل پوست خواهد شد.

 دیسک گردن چگونه تشخیص داده می‌شود؟


درد گردن می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله بیرون زدگی دیسک گردن ایجاد شود. با این حال، افرادی که دچار بیرون زدگی دیسک گردن هستند، علاوه بر درد گردن، با علائم و نشانه‌های دیگری مانند درد بازو، بی حسی، سوزن سوزن شدن، و ضعف عضلانی نیز مواجه خواهند شد. وجود این علائم، تشخیص بیرون زدگی دیسک گردن را برای پزشکان راحت‌تر می‌کند. پس از انجام ارزیابی‌های نورولوژیکی، پزشک ممکن است درخواست انجام سی تی اسکن یا اسکن ام‌ آر آی بدهد. اسکن ام‌ آر آی، یک روش مناسب برای نمایش دیسک گردن است و حتی می‌تواند درگیری ریشه‌های اعصاب و فشرده شدن آن‌ها توسط دیسک را نیز نشان دهد. این روش علاوه بر این، می‌تواند سایر بیماری‌های ستون فقرات مانند تنگی کانال نخاعی ناحیه گردن را نیز نشان دهد. استفاده از این روش‌های عکسبرداری، به پزشک کمک می‌کند تا دلایل دیگری برای بروز درد بازو و یا بی حسی که به ستون فقرات ارتباط دارد را رد کند. در صورتی که پزشک با این موارد مواجه شود که آیا علت بروز علائم و نشانه‌های بیمار بیرون زدگی دیسک و مشکلات مرتبط با آن است، درخواست انجام برخی تست‌های ارزیابی عملکرد اعصاب مانند تست هدایت عصبی را می‌دهد.

 هدف فیزیوتراپی دیسک گردن چیست؟  


هدف فیزیوتراپی دیسک گردن چیست؟

درمان بیرون زدگی دیسک گردن به این مسئله بستگی دارد که آیا دیسک باعث بروز علائم و نشانه‌های بیماری شده است یا خیر زیرا در همه موارد بیرون زدگی دیسک در ناحیه گردن و سایر نقاط ستون فقرات باعث بروز علائم و نشانه‌ها نمی‌شوند. بدون شک بیرون ‌زدگی دیسک ناحیه گردن همانند سایر دیسک‌ها می‌تواند باعث بروز علائم و نشانه‌ها شود. در این حالت فرآیند درمان بر روی کاهش التهاب و تورم اطراف دیسک و رفع التهاب ریشه عصب تمرکز می‌‌کند. متخصص فیزیوتراپی به کمک حرکات ورزشی خاص به رفع فشار از روی دیسک و اعصاب می‌‌پردازد تا دوباره بیمار با این علائم و نشانه‌ها مواجه نشود. متخصص فیزیوتراپی بر اساس میزان پیشرفت بیرون زدگی دیسک گردن از روش‌های متعددی استفاده می‌‌کند پزشکان را به فیزیوتراپی گاهی اوقات بر اساس شدت مشکلات و علائم و نشانه‌های بیمار به تجویز داروهای خوراکی می‌پردازد تا علائم و نشانه‌های کاهش پیدا کند و از میزان التهاب در ناحیه گردن او کاسته شود تا بیمار بتواند با متخصص فیزیوتراپی همکاری داشته باشد و از شدت علائم و نشانه‌های او کاسته شود و احساس بهتری پیدا کند.

 روش‌های فیزیوتراپی دیسک گردن  


فیزیوتراپی برای بیرون زدگی دیسک به عنوان یک روش بسیار موثر شناخته می‌شود که هدف آن کاهش درد، سفتی و اسپاسم عضلات است. پس از کاهش علائم بیرون زدگی دیسک، متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا قدرت و انعطاف پذیری عضلات خود را بهبود بخشیده و در موارد شدید، این روش شامل رعایت نکاتی در خصوص تغییر فعالیت جسمانی، کاهش درد و مصرف داروهای مسکن می‌شود. همچنین، متخصص فیزیوتراپی یک برنامه ورزشی طراحی می‌کند که به تسکین درد کمک کرده و عضلات گردن را قوی و انعطاف پذیر کرده و از بروز آسیب‌ها و مشکلات بیشتر در ناحیه گردن جلوگیری می‌کند. درمان‌های فیزیوتراپی شامل تراکشن دستی، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، تحریک الکتریکی و التراسوند تراپی نیز می‌شوند که هدف آنها رفع علائم بیرون زدگی دیسک گردن و کاهش التهاب می‌باشد. در اینجا به بررسی برخی از روش‌های رایج فیزیوتراپی که برای درمان بیرون زدگی دیسک گردن استفاده می‌شود، پرداخته می‌شود.

 ورزش درمانی 

ورزش درمانی دیسک گردن

معمولاً روش‌های درمانی و مراقبتی با ورزش کردن و هدف قرار دادن حالت گردن شروع می‌شوند و پزشک به حرکت دادن گردن می‌پردازد تا فشار از روی آن برداشته شود. با رفع فشار از روی این ناحیه دیسک و اعصاب نیز دچار فشار کمتری خواهند شد. متخصص فیزیوتراپی با استفاده از برنامه ورزش درمانی به شما برای اصلاح حالت بدن و تقویت عضلات گردن به شیوه ای ایمن و بی خطر کمک خواهد کرد. هدف نهایی متخصص فیزیوتراپی کاهش درد است و به شما کمک می‌‌کند بتوانید هر چه سریع تر به انجام فعالیت‌های کاری و ورزشی خود بپردازید.

 به حرکت درآوردن مفصل 

التهاب مفاصل گردن باعث می‌‌شود که این نقاط باعث بروز درد موضعی و درد ارجاع دهنده به درون سر شوند و باعث بروز سردرد به شوند و این درد تا بازوها امتداد خواهد یافت و حرکت در آوردن مفصل روشی است که از آن برای حفظ حرکات صحیح مفاصل و رفع درد موضعی و ارجاعی استفاده می‌شود.

 تراکشن  

مدت بسیار زیادی است که از تراکشن برای درمان درد گردن به ویژه در مواردی که در به علت تنگی کانال نخاعی و بیرون زدگی دیسک به وجود آمده است استفاده می‌شود. تراکشن به افزایش ارتفاع و باز کردن ستون فقرات و رفع فشار از روی مفاصل و اعصاب ملتهب کمک خواهد کرد.

 ماساژ درمانی 

ماساژ درمانی دیسک گردن

التهاب عضله نیز مانند التهاب مفصل می‌تواند باعث به وجود آمدن درد موضعی و ارجاعی شود. تصویری که مشاهده می‌کنید مربوط به عضله ذوزنقه ای فوقانی است که ماساژ دادن آن می‌‌تواند باعث کاهش درد گردن و سردرد شود. ماساژ درمانی تلاش بسیار موثر برای کاهش سفتی و التهاب عضلات از قبیل عضله ذوزنقه ای فوقانی است. ماساژ باعث بهبود گردش خون و بهبود قابلیت حرکتی و کاهش درد خواهد شد.

 الکتروتراپی 

الکتروتراپی دیسک گردن

در کنار تمرینات ورزشی مخصوص عضلات مرکزی از مدالیته‌های الکتروتراپی مانند لیزر درمانی، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست و درمان‌های مداخله ‌ای برای تسکین فوری درد استفاده می‌‌شود. این مدالیته‌ها به ارسال جریان الکتریکی خفیف به عضلات می‌پردازند و در مراحل و در طول درمان برای کاهش درد مورد استفاده قرار می‌گیرند. تحریک الکتریکی باعث می‌شود که اعصاب قسمت پشت سر نتوانند به ارسال سیگنال‌های درد بپردازند این امر باعث می‌‌شود که بدن به تولید اندروفین بپردازد زیرا اندروفین هورمون طبیعی بدن برای کاهش درد است. این مدالیته‌های درمانی در کاهش درد ناشی از بیرون زدگی دیسک مفید هستند به عنوان اولین خط درمان در نظر گرفته می‌‌شوند.

 طب سوزنی 

طب سوزنی برای درمان دیسک گردن

طب سوزنی یک روش درمانی است که از تعدادی سوزن بسیار ریز برای ورود به درون پوست و تحریک بافت‌های زیرین استفاده می‌کند. طب سوزنی یک روش بسیار موثر برای درمان نقاط ماشه ای عمیق درون عضلات گردن و شانه است.

 فیزیو پیلاتس 

فیزیو پیلاتس به ترکیب کردن شناخت بیومکانیک بدن توسط اصول فیزیوترابی با تمرینات ورزشی سلامتی می‌پردازد. فیزیو پیلاتس با استفاده از تمرینات ورزشی خاص به شناسایی مشکلات حرکتی و بهبود قدرت گردن خواهد پرداخت. در مواردی که درد گردن شدید است فیزیو پیلاتس شامل برخی تمرینات ورزشی خاص است که عضلات پایدار کننده درون شانه و گردن که به علت ضربه تروماتیک یا نامناسب بودن حالت بدن ضعیف شده ‌اند را هدف قرار می‌‌دهد.

 تزریق استروئید در درون اپی دورال 

تزریق استروئید در درون اپی دورال برای درمان دیسک گردن

در صورتی که با وجود انجام تمرینات ورزشی فیزیوتراپی و مداخلات درمانی، علائم و نشانه‌های ناشی از دیسک گردن بهبود نیابند و تأثیر منفی بر عملکرد بیمار داشته باشند، پزشک ممکن است از تزریق استروئید به عنوان یک روش درمانی مؤثر برای کاهش التهاب و تورم اطراف دیسک و ریشه اعصاب استفاده کند. با این حال، تزریق استروئید نمی‌تواند بیرون زدگی دیسک را درمان کند. به عبارت دیگر، تزریق استروئید تنها باعث کاهش التهاب و بازشدن دریچه‌ای درمانی برای افزایش توانایی بیمار در انجام تمرینات کششی و تقویتی می‌شود و هدف آن تقویت عضلات گردن و کاهش شدت علائم است، نه درمان بیرون زدگی دیسک گردن.

 آیا فیزیوتراپی برای درد گردن سودمند است؟ 


پاسخ این سوال مثبت است و فیزیوتراپی ایمنی و کارایی بسیار زیادی برای گردن دارد. اکثر بیماران پس از درمان فوراً شاهد بهبود درد خود خواهند بود اما ممکن است برخی از آنها پس از ورزش کردن دچار درد یا سفتی خفیف شوند. در حال حاضر تحقیقات نشان داده است که این درد و ناراحتی طی مدت ۲۴ ساعت از بین می‌رود.

 چه موقع فیزیوتراپی جواب نمی‌دهد؟ 


عمل جراحی برای آن دسته از بیماران توصیه می‌شود که پاسخی به روش‌های غیر جراحی نداده اند. با این حال عوامل متعدد و تاثیر گذاری وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری برای عمل به آنها توجه کرد. این فاکتورها عبارتند از سن بیمار، وجود سایر بیماری‌ها، جراحی گردن در گذشته و مدت زمانی که از ابتلا به دیسک گردن می‌‌گذرد. روش‌های جراحی بسیار پیشرفته از قبیل دیسککتومی‌ و فیوژن ناحیه گردن و تعویض دیسک از جمله روش‌هایی هستند که با تاثیرات قابل توجهی در درمان دیسک گردن همراه می‌باشند. با توجه به پیشرفت‌های به دست آمده در عرصه فناوری می‌‌توان دیسککتومی ‌را به کمک روش‌های کم تهاجمی انجام داد که فقط از یک برش کوچک برای انجام عمل جراحی استفاده می‌شود. این روش‌های تخصصی و پیشرفته باعث کوتاه شدن دوران بهبود و افزایش شانس موفقیت عمل خواهند شد.

 توانبخشی فیزیوتراپی بعد از عمل 


در صورتی که شما به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشید پس از عمل می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی در برنامه توانبخشی خود استفاده کنید تا به سرعت بهبود پیدا کنید. متخصص فیزیوتراپی نحوه درست حرکت کردن را به شما یاد می‌دهد و به شما می‌گوید که باید از انجام دادن کدام حرکات خودداری کنید تا در آینده دچار آسیب دیدگی مجدد گردن نشوید. شما همچنین باید به انجام حرکات کششی و تقویتی مخصوص عضلات گردن بپردازید تا بتوانید کارهای روزمره خود را انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و مشاوره