تاریخ: آبان 27, 1402

1e

درد زانو یکی از مشکلات رایج در جامعه است و به همین دلیل تعداد افرادی که به دلیل این مشکل به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند، روز به روز در حال افزایش است. بیشترین مشکلات مرتبط با فرسایش و استئوآرتریت هستند. همچنین، مشکلاتی مانند آرتروز زانو قابل درمان نیستند، اما با استفاده از روش‌های درمانی منحصر به فرد ما، می‌توان علائم این بیماری‌ها را کاهش داد و یا پیشرفت آن‌ها را کند کرد. درمان‌های دستی و کایروپراکتیک نیز برای درمان زانودرد و مشکلات دیگر مرتبط با زانو بسیار موثر هستند.

همچنین، استئوپاتی یک روش برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی است. پزشکان متخصص در استئوپاتی از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی برای بهبود عملکرد عضلات و مفاصل استفاده می‌کنند، تا درد بیمار را کاهش دهند و روند بهبودی را تسریع بخشند.

اگر زانودرد و یا علل آن با استفاده از دارودرمانی و استراحت بهبود پیدا نکنند، روش‌های درمانی کایروپراکتیک راه خوبی برای درمان این مشکل و آسیب‌های زانو می‌باشند.

در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو، ما می‌دانیم چگونه زانودرد و آسیب‌های مربوط به زانو را درمان کنیم. درمان‌های دستی ارائه‌شده توسط ما، از جمله روش‌های درمانی هستند که توسط افراد متخصص و بامهارت انجام شده و با همراهی فیزیوتراپی می‌توانند باعث شود فرد را از درد رهایی یابد و سبک زندگی او را فعال و سالم کنند.

روش‌های درمانی کایروپراکتیک ممکن است شامل منیپولاسیون، تمرینات کششی و استفاده از کفش‌های طبی باشند که می‌توانند مشکلات مربوط به زانوی شما را برطرف کرده و شما را در مسیر بهبودی قرار دهند.

روش‌های درمانی کایروپراکتیک چگونه می‌توانند آسیب به زانو را درمان کنند؟


زانو یک مفصل پیچیده است که برای ثبات خود تا حد زیادی به عضلات و رباط‌ها متکی است.

زانو یک مفصل حامل وزن اصلی است که از موارد زیر تشکیل شده است:

 • مفصل درشت نی – ران (بین ران و ساق پا)
 • مفصل کشکک – ران (بین کشکک زانو و ران پا)
 • عضلات و رباط‌ها که باعث ثبات فعال و انفعالی زانو می‌شوند.
 • دو عدد غضروف حلقه مانند در زانو که با نام مینیسک شناخته می‌شوند.

زانودرد یکی از مشکلات رو به رشد در جامعه بوده و به همین دلیل روز به روز تعداد مراجعات افراد با مشکل زانودرد به کلینیک‌ها بیشتر می‌شود. درمان‌های دستی برای رفع بسیاری از مشکلاتی که باعث زانودرد می‌شوند مناسب می‌باشند. روش‌های درمانی کایروپراکتیک برای درمان بسیاری از مشکلات مربوط به کمر و مفاصل بی‌خطرترین و موثر ترین راه می‌باشند.

چه زمانی باید از روش‌های درمانی کایروپراکتیک استفاده کنم؟


 • اگر زانودرد فعالیت‌های روزانه یا ورزشی شما را مختل کرده و مانع از انجام آن‌ها شده است.
 • اگر داروهای مسکن و ضدالتهاب برای شما تجویزشده و با استراحت بلندمدت نیز بهبودی حاصل نشده است.
 • اگر به شما گفته شده که آرتروز دارید و نمی‌توانید برای درمان آن کاری کنید.
 • اگر زانودرد باعث محدودیت در حرکات شما شده است.

کدام مشکلات مربوط به زانو با روش‌های کایروپراکتیک درمان می‌شوند؟


download

با وجود پیچیدگی و استحکام بالای مفصل زانو، این مفصل نسبت به بسیاری از مشکلات آسیب‌پذیر است که می‌توان آن‌ها را با روش‌های کایروپراکتیک درمان کرد:

آرتروز


آرتروز در اکثر مواقع باعث ایجاد مشکلاتی در مفصل زانو می‌شود ولی می‌تواند ساختارهای دیگری چون عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. استئوآرتریت که شایع‌ترین نوع آرتروز در زانو می‌باشد، در اثر فرسایش تدریجی غضروف‌های درون مفصل ایجاد می‌شود. آرتروز روماتوئید یا روماتیسم زانو نیز باعث التهاب مفصل شده و معمولا منجر به تخریب غضروف‌های اطراف آن می‌شود. یک بدشکلی معمولا منجر به ایجاد آرتروز در زانو می‌شود ولی مهم‌تر از آن، اضافه وزن و چاقی و همچنین آسیب‌های ناشی از فشارهای ورزشی زیاد، اصلی‌ترین عوامل ایجادکننده‌ی آرتروز زانو می‌باشند. از علائم این عارضه می‌توان به درد، ورم، گرفتگی و قفل شدن زانو اشاره کرد.

آسیب‌های غضروفی

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک زانو، عارضه‌ای است که بیشتر در دونده‌ها، اسکی‌بازها، دوچرخه‌سوارها و بازیکنان فوتبال ایجاد می‌شود.

آسیب‌های مربوط به رباط‌ها

رباط صلیبی قدامی (ACL) و رباط صلیبی خلفی (PCL) ممکن است پیچ‌خوردگی شده و درد قابل توجهی را به همراه داشته باشند. این آسیب به رباط‌های صلیبی به طور عمومی با عنوان “پیچ‌خوردگی زانو” شناخته می‌شود. این اتفاق معمولا همراه با صدای “پاپ” مشخص می‌شود و بعد از آن زانو به سمت چپ و راست خم می‌شود.

آسیب به مینیسک‌ها

چرخش سریع ران پا و یا چرخش مکرر زانو به هنگام حمل بارهای سنگین می‌توانند باعث پارگی مینیسک شوند.

بیماری ازگود اشلاتر

این عارضه در اثر فشار و تنش مکرر بر روی قسمت فوقانی استخوان درشت نی ایجاد می‌شود. تاندون کشکک زانو و دیگر بافت‌های نرم در اطراف محل اتصال تاندون به درشت نی ممکن است دچار التهاب شوند.

آسیب‌های مربوط به تاندون‌ها

آسیب‌های تاندون در زانو ممکن است در اثر هر چیزی از تاندونیت گرفته تا پارگی تاندون ایجاد شوند. استفاده‌ی بیش از حد باعث کشیده شدن بیش از اندازه‌ی تاندون مانند یک نوار لاستیکی شده و منجر به التهاب آن خواهد شد.

معاینه و بررسی مفصل زانو

هنگامی که درد زانو احساس می‌شود، تمامی اجزای آناتومیک باید مورد بررسی قرار گیرند. علاوه بر مفصل زانو، پایین کمر، لگن، ران، مچ پا و کف پا نیز باید مورد بررسی قرار گیرند، زیرا این اجزا تأثیر مستقیمی بر زانو دارند و خود نیز تحت تأثیر مستقیم این مفصل قرار دارند.

به عنوان متخصص در زمینه طب فیزیکی و توان‌بخشی و همچنین متخصص کایروپراکتیک، ما سوابق پزشکی فرد را به طور کامل بررسی کرده و یک معاینه فیزیکی و بیومکانیکی جامع از او انجام می‌دهیم تا از تشخیص دقیق اطمینان حاصل کنیم. بدون تشخیص دقیق و صحیح، درمان بی‌نتیجه خواهد بود. ما در روش‌های تشخیص و درمان مشکلات زانو، مفاصل دیگر و عضلات مرتبط با زانو را نیز مورد معاینه و بررسی قرار می‌دهیم.

درمان کایروپراکتیک زانودرد

بیشتر عوارض مرتبط با زانو به خوبی به روش‌های محافظه‌کارانه و کم‌خطر مانند درمان‌های دستی توسط متخصص کایروپراکتیک پاسخ می‌دهند و نیازی به جراحی ندارند.

ما فرایند درمانی خود را برای شما شرح می‌دهیم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید. روش‌های درمانی ما شخصی‌سازی شده و بسته به نیازها و شرایط هر فرد تغییر می‌کنند. بنابراین، روش درمانی مناسب برای یک فرد، به طور ضروری برای افراد دیگر مناسب نخواهد بود.

مرحله‌ی اول: کاهش التهاب در مفصل و کاهش درد

 • دوری از عوامل تشدیدکننده‌ی عارضه، استفاده از وسایل حمایتی و باندهای ورزشی
 • استفاده از یخ برای کاهش التهاب، اسپاسم عضلانی و درد
 • بهبودی بافت‌های نرم: لیزردرمانی، اولتراسوند و روش‌های درمانی تداخلی

3e

مرحله‌ی دوم: طبیعی کردن عملکرد مفصل

 • منیپولاسیون و تکنیک‌های تحرک‌بخشی مخصوص در روش‌های کایروپراکتیک باهدف افزایش تحرک، بهبود عملکرد و کاهش درد بر روی مناطق دچار محدودیت در زانو و مفاصل مجاور انجام می‌شوند. روش‌های درمانی کایروپراکتیک که بر روی زانو انجام می‌شوند معمولا شامل چندین تکنیک بوده که هر کدام برای رفع علل خاصی از زانودرد طراحی ‌شده‌اند. در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو، روش‌های کایروپراکتیک برای زانودرد شامل موارد زیر می‌باشند:
  • تنظیم کایروپراکتیک: زانو و مفاصل ستون فقرات شما و بافت‌های اطراف آن‌ها به ‌آرامی، با ملایمت و تحت کنترل کامل در محل خود تنظیم می‌شوند تا تحرک و عملکرد بهتری داشته باشند.
  • رهاسازی میوفاشیال (MFR): زانودرد ممکن است در اثر عضلات سفت شده در پاها، محدوده‌ی لگن و پایین کمر ایجاد شده باشد. رهاسازی میوفاشیال با کار کردن بر روی عضلات و بافت‌های بین آن‌ها باعث شل شدن این بافت‌ها و عملکرد مناسب آن‌ها می‌شود. همانند ماساژ، رهاسازی میوفاشیال یک روش دقیق‌تر و عمیق‌تر برای رهایی از درد و بازگرداندن تحرک به بافت‌ها می‌باشد.
  • تکنیک رهاسازی فعال (ART): این یک روش درمانی بسیار دقیق و هدفمند بوده که بر روی مناطق خاصی از عضلات و دیگر بافت‌های نرم انجام شده و باعث رهاسازی بافت اسکار و بهبود عملکرد عضلانی می‌شود. این روش برای بازیابی تحرک مینیسک که یکی دیگر از علل ایجاد زانودرد است نیز موثر می‌باشد.
 • ماساژ عمیق بافت نرم، درمان تریگر پوینت یا نقاط ماشه‌ای و مالش متقاطع نیز پس‌ازآنجام درمان‌های دستی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرحله‌ی سوم: برنامه‌ی تمرینات توان‌بخشی

 • در زمان مناسب، ما ورزش‌هایی برای بهبود قدرت، استقامت و ثبات را برای شما تجویز می‌کنیم. ما همچنین بر روی تعادل بدن و درک شما از موقعیت مفاصل کار می‌کنیم. این کار به شما کمک می‌کند تا به فعالیت‌های عادی خود بازگردید و احتمال ایجاد آسیب‌های بیشتر را کاهش می‌دهد. توان‌بخشی شامل تمرینات کششی و برخی ورزش‌های مخصوص بوده که می‌توانید آن‌ها را در خانه و یا در محل کار خود انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Buttonتماس و مشاوره