بهترین دکتر متخصص زانو در اصفهان

motakhasaezanoo

آیا شما هم از درد زانو رنج می‌برید و نمی‌دانید به کدام دکتر باید مراجعه کنید؟ با توجه به پیشرفت عرصه پزشکی، امروزه برای بیماری‌های قسمت‌های مختلف بدن متخصصین ویژه‌ای وجود دارند. شما می‌توانید برای درد پا، چشم، گوش، دستگاه گوارش و یا هر قسمت دیگر بدن به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید. ولی با تمام این‌ حرف‌ها بسیاری از مردم نمی‌دانند که برای درد زانو به کدام دکتر باید مراجعه کنند.

با توجه به بسیاری از مشکلات و بیماری‌هایی که در زانو ممکن است رخ دهند آن‌چه که در این بین ضرورت دارد این است که در چنین مواقعی باید به دکتر متخصص زانو مراجعه کنید تا با تشخیص صحیح، درمان را آغاز کنید. بنابراین  توصیه می‌کنیم درد زانو را نادیده نگیرید و تامل هم نکنید. شاید قبل از معاینه و تشخیص پزشکی هرگز به اهمیت این موضوع پی نبرده باشید. تشخیص هرچه سریع‌تر صورت بگیرد، طبیعتا  درمان نیز سریع‌تر خواهد بود. برخی از مشکلات زانو خود را نشان نمی‌دهند و به‌ راحتی قابل تشخیص نیستند، بنابراین حتما باید به یک دکتر زانو درد مراجعه کرد.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی زانو، بعد از معاینه جامع و تشخیص پزشکی برای انواع مشکلات مرتبط با زانو از جمله، دررفتگی کشکک، رباط و یا جراحات وارده به غضروف و انواع مختلف آرتریت بهترین مشاوره و درمان را برای بیماران ارائه خواهند داد. این کلینیک دارای متخصصین زانوی مجربی است که  دارای تخصص کافی برای درمان انواع مشکلات زانو هستند.

با ارزیابی دقیق و کامل از مشکل زانوی بیمار، راه‌حل مناسب درمانی تشخیص داده خواهد شد. گاهی ‌اوقات فیزیوتراپی و گاهی فیزیوتراپی همراه با ماساژ، پیلاتس، یوگا و ارزیابی بیومکانیک به بیمار تجویز خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 03132367465 03132330382 تماس حاصل فرمایید.

انواع متخصص زانو


جراح ارتوپد

motakhasaezanoo1

جراحان ارتوپد زانو با کمک انواع مختلف روش‌های جراحی از جمله جراحی معمول باز و یا روش‌های کم تهاجمی مانند آرتروسکوپی سعی می‌کنند مشکلات مفصل زانو و بافت‌های مرتبط را برطرف کنند. جراحان ارتوپد بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه معمولا یک دوره 5 ساله رزیدنتی را تکمیل می‌کنند و تحت نظر پزشکان مجرب جراحی و درمان را تجربه می‌کنند. برخی از جراحان ارتوپد بورسیه تحصیلی شده و به تحصیل و تخصص خود در زمینه  جراحی زانو ادامه می‌دهند.

متخصص طب فیزیکی

motakhasaezanoo2

متخصص طب فیزیکی به پزشکی اتلاق می‌شود که تخصص کافی در زمینه بیماری‌های زانو، طب فیزیکی، توانبخشی و داروهای مسکن دارد. متخصصین طب فیزیکی بیشتر بر سیستم عضلانی زانو از جمله،استخوان، مفصل زانو، عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب تمرکز دارند. این متخصصین با درمان خود کمک می‌کنند تا بیمار به سلامت خود بازگشته و به فعالیت‌های خود ادامه دهد. بنابراین هنگامی که درد، ضعف و ناتوانی در زانو مانع انجام فعالیت‌های دلخواه شما شده و نمی‌توانید راحت و مستقل کارهای خود را انجام دهید، بهتر است برای مشاوره به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید.

فیزیوتراپیست

motakhasaezanoo3

هدف از فیزیوتراپی ارتقای حرکات و عملکرد زانو و بالا بردن سطح سلامت زانو است. وقتی زانوی فردی در اثر آسیب، بیماری و یا ناتوانی دچار اختلال شده، با فیزیوتراپی می‌توان درمان کرد. فیزیوتراپی حرفه‌ای است که توسط یک فیزیوتراپیست صورت می‌گیرد. فیزیوتراپیست‌های متخصص زانو  با کمک وسایل مخصوص، ماساژ و شیوه‌های درمانی خاص  درد زانو را کاهش داده و به حفظ سلامت زانو کمک شایانی می‌کنند. آن‌ها بعد از آسیب وارده به مفصل زانو، رباط‌ها، اعصاب، عضلات و تاندون‌ها با شیوه‌های درمانی خود به بهبود سریع بیمار کمک می‌کنند.

متخصص طب ورزشی

motakhasaezanoo4

متخصصین طب ورزشی تخصص کافی در زمینه پزشکی و بیماری‌های زانو دارند و به پیشگیری، تشخیص و درمان آسیب‌هایی می‌پردازند که در حین انجام فعالیت‌های ورزشی به زانوی بیماران وارد می‌شود. اگرچه این پزشکان مراقبت‌های پزشکی  را به بیماران  ارائه می‌دهند اما تمرکزعمده آن‌ها بر روی  مفصل زانو، استخوان و سلامت عضله است.

متخصص کایروپراکتیک و درمان دستی

motakhasaezanoo5

کایروپراکتیک  به علم شناخت مفاصل خصوصا ستون فقرات گفته می‌شود. قسمت عمده درمان کایروپراکتیک ، تنظیم و تطبیق مفاصل است که توسط درمانگر کایروپراکتیک صورت می‌گیرد. درمانگر کایروپراکتیک در زمینه زانو دراصل یک متخصص زانو است .

درمانگر در این نوع درمان دستی، زانو، ستون فقرات و مفاصل اطراف آن را به ‌آرامی و با ملایمت تنظیم کرده تا تحرک و عملکرد بهتری داشته باشند. به‌عبارت دیگر در کایروپراکتیک،  تنظیم و تطبیق مفاصل بیش‌تر از درمان نقش دارند.

مشکلات رایج زانو


اغلب افراد از درد زانو رنج می‌برند. متخصصین زانو با تخصص و دانشی که دارند قادرند بیشترین آسیب‌های وارده به زانو را به حداقل برسانند. بنابراین اگر احساس می‌کنید که پزشک عمومی نمی‌تواند مشکلات زانوی شما را تشخیص و درمان کند نگران نباشید و به یک متخصص و دکتر زانوی مجرب مراجعه کنید. در این قسمت به برخی از مشکلات اشاره می‌کنیم که به ‌نسبت مابقی بیشتر در زانو رخ می‌دهند:

 • شکستگی: همانطور که از نامش پیداست، شکستگی به شکستن یکی از سه استخوان زانو اتلاق می‌شود.
 • دررفتگی: دررفتگی زمانی رخ می‌دهد که یک یا چند استخوان از جای خود خارج می‌شوند. گاهی اوقات اختلال استخوانی عامل دررفتگی است.
 • صدمات رباط: پارگی رباط صلیبی قدامی نوعی آسیب رباط است که مردم با آن آشنا هستند. وقتی کاری کنید که موجب پارگی یکی از رباط‌ها شود، تمام رباط‌ها درمعرض خطر قرار می‌گیرند.
 • پارگی تاندون: پارگی تاندون نیز ممکن است به ‌دلایل مختلف در زانو رخ دهد. ناگفته نماند که افراد میانسال فعال بیشتر در معرض خطر پارگی تاندون هستند.
 • پارگی مینیسک: حرکت سریع و غیرمنتطره روی پاشنه ‌پا اغلب منجر به پارگی مینیسک می‌شود. افراد مبتلا به ورم مفاصل با یک حرکت ناگهانی ممکن است دچار پارگی مینیسک شوند.

آسیب‌های بسیاری وجود دارد که ممکن است در زانو رخ داده و نیاز به مراجعه نزد متخصص زانو و درمان داشته باشد. انجام مکرر برخی فعالیت‌ها و حرکات موجب پیدایش چنین مشکلات رایج در زانو می‌شوند. ورزش یکی از علت‌های اصلی مشکلات زانویی است. افرادی که فعالیت‌های ورزشی زیادی انجام می‌دهند و یا از لحاظ جسمی فعال هستند  شاید بیشتر دچار درد زانو باشند. علاوه ‌بر صدمات وارده به زانو، بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که ممکن است قسمت‌های مختلف زانو را تحت تاثیر قرار دهند.

بیماری‌های رایج زانو


نه ‌تنها آسیب بلکه بیماری‌های مختلفی ممکن است در زانو رخ داده و عملکرد زانو را تحت تاثیر قرار دهد. دلایل متعددی موجب بروز بیماری در زانو می‌شوند که در این‌جا به برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

 • تجمع مایع: تجمع مایع در زانو ممکن است به دلایل متعددی رخ دهد. التهلب و یا ورم مفاصل یکی از علل تجمع مایع در زانوست.
 • آرتروز: اشکال مختلف ورم مفاصل از جمله روماتوئید، نقرس، آرتروز و آرتریت سپتیک که نوعی عفونت باکتریایی است ممکن است در زانو اتفاق بیفتد.
 • کیست بیکر: تجمع مایع مفصلی در پشت زانو منجر به برجستگی در پشت زانو می‌شود. کیست بیکر ممکن است به ‌دلیل بیماری‌ دیگری نیز رخ دهد.
 • بورسیت یا آماس کیسه‌های مفصلی: نوعی ناراحتی بالینی دردناک است که موجب التهاب کیسه مفصلی می‌گردد.
 • عفونت: تمام اجزای زانو در معرض ابتلا به انواع عفونت هستند.

عوامل زیادی وجود دارند که ممکن است موجب بیماری  و درد مزمن در زانو شوند. متخصصین مختلف نسبت به هر یک  از مسائل، رویکردهای مختلفی دارند. بیماری‌های زانو متفاوت هستند، برخی از بیماری‌ها و دردهای زانو با  تزریق و برخی با داروهای آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند.

دیگر عارضه‌های همراه با درد زانو عبارت است از:

وجود هر یک از این علائم موجب اختلال در فعالیت‌های روزانه و ورزشی می‌شود. اگر از هر یک از این علائم در زانوی خود رنج می‌برید، لطفا به متخصص مجرب زانو مراجعه و اقدام به درمان کنید.

درمان‌های رایج  برای رفع درد و مشکلات زانو


رعایت نکات زیر به تسکین درد، تورم و خشکی زانو کمک بسیاری می‌کند.

 • استراحت کنید: از قسمت آسیب‌دیده و دردناک زانو مراقبت کنید. فعالیت‌هایی که منجر به درد زانو می‌شود را ترک کنید، تغییر دهید و یا برای مدتی کنار بگذارید.
 • از یخ استفاده کنید: یخ موجب کاهش درد و تورم می‌شود بنابراین برای جلوگیری و یا کاهش تورم از کیسه یخ استفاده کنید.
 • زانو را ببندید و یا باندپیچی کنید: باندپیچی و یا بستن قسمتی از زانو که درد می‌کند موجب کاهش درد و تورم می‌شود.
 • زانو را کمی بالا نگهدارید: هنگام استفاده از کیسه یخ و یا نشستن و خوابیدن بالشت نرمی را زیر زانوی خود بگذارید تا قسمت آسیب‌دیده و یا قسمتی که درد می‌کند کمی بالاتر از سطح قلب شما باشد. این حالت کمک فراوانی به کاهش میزان تورم می‌کند.
 • فشار کمتری به زانوی آسیب‌دیده وارد کنید: هنگام راه رفتن، از عصا و یا چوب زیربغل استفاده کنید تا فشار کمتری بر روی زانویی که درد می‌کند وارد شود. راه‌ رفتن با دو عصا و یا دو چوب زبربغل طبیعتا موجب می‌شود فشار خیلی کمتری به زانوی آسیب‌دیده وارد شود. چوب و یا عصا را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. اگر با عصا نمی‌توانید راحت راه بروید بهتر است از چوب زیربغل استفاده کنید.
 • تزریق داروی کورتیکواستروئید به مفصل زانو موجب کاهش ورم مفاصل شده و برای چندماه درد را تسکین می‌دهد. البته ناگفته نماند که تزریق کورتیکواستروئید در تسکین درد تمام بیماری‌ها موثر نیست.
 • پلاکت درمانی یا پی ‌آر ‌پی: پلاسمای غنی از پلاکت حاوی بسیاری از فاکتورهای رشد است که به‌نظر می‌رسد موجب کاهش تورم شده و سلامتی را باز می‌گرداند. تاثیر این نوع تزریقات در افراد جوان‌تر و افرادی که مبتلا به آرتریت خفیف هستند به‌نسبت بیشتر است.
 • آهسته زانو را ماساژ دهید: ماساژ قسمت آسیب‌دیده و یا قسمتی از زانو که درد می‌کند موجب بهبود جریان خون شده و درد را کمتر می‌کند. اگر ماساژ موجب درد بیشتر زانو شدید بهتر است از این کار صرف‌نظر کنید.
 • حرکات ورزشی مناسب انجام دهید: با حرکات صحیح ورزشی عضلات اطراف زانو، عضله چهارسر ران و عضلات پشت‌ران یا همسترینگ را تقویت کنید تا سلامت ومقاومت زانو افزایش یابد.